Niemcy. Strajk pilotów Lufthansy. Odwołanych ok. 800 lotów

Świat
Niemcy. Strajk pilotów Lufthansy. Odwołanych ok. 800 lotów
EPA/RONALD WITTEK
Z powodu strajku odwołano blisko 800 lotów

Lufthansa, niemieckie linie lotnicze, odwołały w piątek około 800 lotów z powodu strajku pilotów. Utrudnienia dotknęły ponad 130 tys. pasażerów.

Od północy w czwartek do północy w piątek trwa jednodniowy strajk pilotów linii. Problemy dotyczą głownie lotnisk we Frankfurcie i Monachium. Rzecznik związku zawodowego pilotów Vereinigung Cockpit (VC), Matthias Baier, przekazał, że piloci domagają się podwyżek i dodatków inflacyjnych. 

800 lotów anulowanych, kłopoty 130 tys. pasażerów

Zaznaczył, że strajk został rozpoczęty, ponieważ rozmowy z władzami linii utknęły w martwym punkcie. VC oczekuje podwyżki w tym roku o 5,5 proc. dla około 5 tys. pilotów linii na lotach pasażerskich i towarowych (tzw. cargo) oraz dodatków inflacyjnych. 

 

Odwołano około 800 lotów. Utrudnienia dotknęły ponad 130 tys. pasażerów.

 

W czwartek Lufthansa tłumaczyła, że żądania pilotów są zbyt kosztowne dla firmy. Według wyliczeń to ok. 900 mln euro w przeciągu dwóch lat, a koszty zatrudnienia wzrosłyby o 40 proc.

 

ZOBACZ: Australia. Linie lotnicze Qantas ograniczają loty, by "naprawić bałagan" na lotniskach

 

W sierpniu linia zawarła już porozumienie z pracownikami naziemnymi, po tym jak ich strajki zmusiły Lufthansę do odwołania około 100 lotów. 

Ponad 300 samolotów

Lufthansa to narodowy przewoźnik niemiecki i największa linia lotnicza w tym kraju. Zawiaduje flotą ponad 300 różnego typu samolotów w tym Boeingów 747 Jumbo Jet i dwupokładowych, mogących zabrać ponad 500 pasażerów Airbusów A380.

laf/ac / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie