Campus Polska Przyszłości. Rafał Trzaskowski: Demokracje budujemy codziennie. Nie jest dana na stałe

Polska
Campus Polska Przyszłości. Rafał Trzaskowski: Demokracje budujemy codziennie. Nie jest dana na stałe
Polsat News
Rafał Trzaskowski na Campusie Polska Przyszłości

W Olsztynie rozpoczął się organizowany przez Rafała Trzaskowskiego Campus Polska Przyszłości. Prezydent Warszawy powiedział, że w związku z wojną w Ukrainie dziś ważną kwestią jest bezpieczeństwo. - W Polsce są jednak tacy ludzie, którzy sądzą, że Zachód jest dla nas większym zagrożeniem niż Rosja - dodał.

Na inauguracji Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie Rafał Trzaskowski powiedział, że Polska jest pełna energii.

 

- My będziemy tu rozmawiać o wszystkim co dotyczy młodych ludzi, bo to oni będą tą energią zmieniać świat - stwierdził prezydent Warszawy. 

 

Gościem pierwszej debaty na Campusie był ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski. Przekazał podziękowania za ogromny wkład w historię Polski, który mieli młodzi ludzie.

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski: Żeby być nauczycielem w Polsce, trzeba się wykazać się heroizmem

 

- Zobaczyliśmy tę energię, która jest w młodzieży, gdy udzielaliście pomocy Ukrainie - powiedział ambasador. Dodał, że przyszłość należy do aktywnych ludzi, którzy wiedzą, czego chcą.

 

Trzaskowski zauważył, że głównym tematem jest kwestia bezpieczeństwa.

 

- Brak stabilności z powodu wojny w Ukrainie uczy nas, że musimy zastanowić się nad naszym zabezpieczeniem - powiedział prezydent Warszawy. Dodał, że sposób, w jaki pomagamy Ukrainie, "już teraz zachwyca świat".

Ambasador USA w Polsce: My Was nie opuścimy

- Jednak w Polsce są osoby, które wspierają obecny rząd i uważają, że większe zagrożenie czyha na nas z Zachodu - powiedział Trzaskowski, odnosząc się do wypowiedzi europosła Krasnodębskiego o ograniczaniu suwerenności Polski przez Brukselę. 

 

- Jak to możliwe? - zapytał prezydent Warszawy. Dodał, że Ukraińcy giną za wolność i za te wartości Zachodu, które ktoś tak dziś krytykuje. - To przecież na Zachodzie mamy przyjaciół, którzy gwarantują bezpieczeństwo - podsumował Trzaskowski.

 

Ambasador USA zapewnił, że Polska jest bezpieczna. - Żołnierze Stanów Zjednoczonych w polskich bazach są gotowi do bronienia Was - zapewnił Brzezinski.

 

ZOBACZ: Ruszył interkonektor Polska-Słowacja. Premier: To gazociąg pokoju i bezpieczeństwa

 

- Mój ojciec mówił mi, że Polacy są odpowiedzialni i pomocni. Przekazał mi to w wychowaniu - stwierdził ambasador. 

 

Brzezinski powiedział, że jego ojciec Zbigniew wyemigrował do USA, choć nie znał języka. - A potem był doradcą prezydenta USA w dobie zimnej wojny - wyjaśnił ambasador. Dodał, że to zasługa jego polskiego pochodzenia.

 

- My Was nie opuścimy - zadeklarował ambasador. - Ale Polska musi też budować dobre relacje z sąsiadami - zauważył. Brzezinski dodał, że demokracja jest w kryzysie i trzeba o nią walczyć.

 

- Demokracje budujemy codziennie, nie jest dana raz na zawsze - powiedział Rafał Trzaskowski. Dodał, że każda demokracja ma swoje problemy, ale wymagają one przedyskutowania.

 

Prezydent Warszawy zauważył, że im silniejsi jesteśmy w UE, tym silniejsi jesteśmy w NATO.

 

- Musimy więc potwierdzić, że jesteśmy aktywnymi członkami tych sojuszy - podsumował Trzaskowski

 

mbl/arż/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie