Dzień Niepodległości Ukrainy. Z całego świata płyną życzenia

Świat
Dzień Niepodległości Ukrainy. Z całego świata płyną życzenia
PAP/EPA/STRINGER
24 sierpnia Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości

"Ukraina zwycięży!"; "Nie zapomnimy o Ukrainie i jej mieszkańcach!"; "Litwa jest zawsze z wami!"; "Jesteśmy dumni, że możemy nazywać się waszymi sojusznikami" - m.in. takie życzenia i zapewnienia płynął dziś od światowych przywódców do Ukrainy w dniu jej święta niepodległości.

24 sierpnia nasi wschodni sąsiedzi obchodzą Dzień Niepodległości Ukrainy. Z tej okazji politycy z całego świata solidaryzują się z ogarniętym wojną krajem.

 

ZOBACZ: 24 sierpnia, Dzień Niepodległości Ukrainy

 

"Drodzy ukraińscy przyjaciele! W tym trudnym dla Ukrainy czasie z podziwem patrzę na waszą walkę, a my jesteśmy dumni, że możemy nazywać się waszymi sojusznikami. W tym wyjątkowym dniu mam dla Ukrainy tylko jedno życzenie - aby za rok ukraińscy żołnierze mogli świętować niepodległość w domach ze swoimi rodzinami. Sława Ukrainie! Sława Polsce!" - napisał premier Polski Mateusz Morawiecki.

 

 

Życzenia złożył także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "W Dzień Niepodległości Ukrainy składam hołd odważnym ukraińskim kobietom i mężczyznom walczącym o swoją wolność i swój kraj. NATO wspiera Ukrainę od czasu uzyskania przez nią niepodległości i Ukraina może liczyć na NATO tak długo, jak to będzie potrzebne. Ukraina zwycięży!" - napisał.

 

 

"Drodzy obywatele Ukrainy, nigdy nie dorównamy waszym wyrzeczeniom na co dzień. Ale możemy i będziemy stać po waszej stronie. UE towarzyszyła wam w tej walce od samego początku. I będziemy robili to tak długo, jak to będzie potrzebne" - powiedziała z kolei szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

 

"Ukraina jest niezależna od 24 sierpnia 1991 r. – dziś dla Ukraińców jest to święto w strasznych okolicznościach. Od dokładnie 6 miesięcy musicie dzielnie bronić swojej niepodległości przed rosyjskim atakiem. Nasze serca są z Wami. Sława Ukraina!" - przekazał kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

 

 

Na Ukrainę płyną również najlepsze życzenia z Litwy od prezydenta Gitanasa Nausedy: "Życzę siły Władymyrowi Zełenskiemu i narodowi ukraińskiemu, który walczy o wolność z niesamowitą odwagą, buntem i godnością. Litwa jest zawsze z wami!".

 

 

Gratulacje od Łotwy dla Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i wszystkich Ukraińców w Dniu Niepodległości! W tym roku jest to jeszcze bardziej wyjątkowy dzień, ponieważ nadal walczycie o swoją państwowość i wolność, demokrację i dobrobyt" - napisał z kolei prezydent Łotwy Egils Levits.

 

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnił, że niezależnie od tego, jak długa potrwa wojna, jego kraj będzie z solidarny z Ukrainą.

 

 

Z kolei fińska premier Sanna Marin napisała: "Składam serdeczne gratulacje dla Ukrainy i bohaterskich Ukraińców z okazji waszego święta narodowego. Jesteście odważni i nieustępliwi. Jesteśmy z wami. Nie odwrócimy wzroku. Nie zapomnimy o Ukrainie i jej mieszkańcach. Sława Ukrainie!"

 

pgo/ sgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie