Ulewy nad Polską. Na Dolnym Śląsku alarm przeciwpowodziowy

Polska
Ulewy nad Polską. Na Dolnym Śląsku alarm przeciwpowodziowy
Polsat News
Ulewne deszcze zaskoczyły mieszkańców kilku województw

Pogoda nie daje wytchnienia. Na Dolnym Śląsku ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. A mieszkańcy wielu polskich gmin wciąż liczą starty po wcześniejszych nawałnicach. Trwa wielkie sprzątanie i niepokój, co jeszcze pokaże pogoda. Materiał "Wydarzeń".

Od kilkudziesięciu godzin nad Polską przechodzą potężne fronty burzowe. Szczególnie trudna sytuacja jest na Podhalu. Na Dolnym Śląsku ogłoszono alarm przeciwpowodziowy - przekazał w "Wydarzeniach" reporter Polsat News Andrzej Wyrwiński.

 

W kilku wsiach w gminie Czarny Dunajec (woj. małopolskie) doszło do powodzi błyskawicznej. W kilka chwil zostało zalana wiele prywatnych posesji.

 

Do oberwania chmury doszło w Ratułowie (woj. małopolskie). Ulice zmieniły się w rzeki.

 

- Najbardziej zniszczona jest droga gmina - powiedział sołtys Piotr Michniak. Dodał, że praktycznie nic z niej nie zostało.

Alarm przeciwpowodziowy na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku w kilku miejscowościach ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Dzisiaj znowu w nich mocno padało.

 

Na Pilawie, rzece, która przepływa przez Dzerżoniów (woj. dolnośląskie), przekroczony jest już stan alarmowy. Mieszkańcy dostali worki na piasek, aby zabezpieczyć swoje domy.

 

Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono też w leżącej 20 km dalej gminie Marcinowice (woj. dolnośląskie), przez którą przepływa rzeka Czarna Woda. Rzecznik prasowy urzędu miasta, Rafał Pilśniak powiedział, że wszytko w tej chwili zależny od sytuacji pogodowej.

 

ZOBACZ: Turcja. Powodzie w północno-zachodniej części kraju. Wiele miejscowości odciętych od świata

 

- Takiej sytuacji można się tego było spodziewać ze względu na to, że nad Polską wciąż znajdują się masy wilgotnego powietrza - powiedział Mateusz Łukasik z Sieci Obserwatorów Burz. - Dodatkowo burze przemieszczały się bardzo wolno i to wywołało tak duże opady deszczu - przekazał.

 

W miejscowości Dominice koło Leszna (woj. wielkopolskie) woda zniszczyła świeżo wyremontowaną drogę.

 

WIDEO - Ulewy nad dużą częścią Polski. Na Śląsku ogłoszono alarm przeciwpowodziowy

 

 

W całym kraju strażacy interweniowali ponad 1000 razy - najwięcej w województwie wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim.

Synoptycy zapowiadają, że to jeszcze nie koniec ulewnych deszczy

- Nad ranem ponad 1000 osób nie miało prądu - powiedział Damian Duda z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

 

A to jeszcze nie koniec. Meteorolodzy ostrzegają przed intensywnymi opadami, także z gradem w zachodniej i centralnej Polsce. Na wschodzie ma być gorąco. Na zachodzie zapowiadane jest kolejne ochłodzenie- około 20 stopni.

 

Upały w całym kraju wrócą w środę.

 

mbl/pgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie