Burze i nawałnice w Polsce. Dominice, Ratułów. Ucierpiały Wielkopolska i Podhale

Polska
Burze i nawałnice w Polsce. Dominice, Ratułów. Ucierpiały Wielkopolska i Podhale
Polsat News
Zniszczenia po ulewach w Wielkopolsce i na Podhalu

Przez Polskę przeszła fala nawałnic. Strażacy musieli interweniować 1074 razy - podała Komenda Główna Straży Pożarnej. W Dominicach (woj. wielkopolskie) deszcz zmył drogę, a w powstałą wyrwę wpadł samochód. Służby skupiły się też na usuwaniu wiatrołomów oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic. Wielkie sprzątanie i szacowanie strat po błyskawicznej powodzi trwa na Podhalu.

Przez Polskę od soboty przetacza się fala nawałnic. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia przed burzami, intensywnymi opadami oraz gradem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą centralnego pasa Polski. W części zachodniej obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Z kolei niebezpiecznie gorąco będzie na Podkarpaciu.

 

Nawałnice w Polsce. Dominice. Woda zmyła ulicę

Ulewy dotknęły szczególnie Wielkopolskę, Małopolskę i Podhale.

 

W tym pierwszym regionie strażacy - do dzisiejszego poranka - interweniowali ponad 200 razy. Najwięcej w powiatach poznańskim i obornickim. Skutki burz? Powalone drzewa, połamane gałęzie, wypompowywanie wody z piwnic oraz kilka zniszczonych dachów.

 

W Dominicach naderwała się droga. Asfalt oddany do użytku dwa tygodnie temu uszkodził rwący potok. Ulica Wichrowe Wzgórza została - dosłownie - zmyta. W powstałą tam wyrwę wpadł samochód osobowy.

 

WIDEO: Wielkopolska po burzach

 

 

- Nie było nic widać, musieliśmy zjechać na pobocze. Auto powoli obsuwało się w coraz większą przestrzeń między asfaltem a poboczem. Wysiedliśmy - relacjonował reporterce Polsat News kierowca.

 

Mieszkańcy twierdzą, że uszkodzenia to efekt źle wybudowanej drogi i braku systemu odwodnienia. Urzędnicy mówią, że prace na ulicy wciąż trwają i nie jest to wina jakości nawierzchni.

 

Straty w Dominicach oszacowano na 250 tysięcy złotych.

Burze w Polsce. Ratułów - błyskawiczna powódź

Wielkie sprzątanie i liczenie zniszczeń trwa też na Podhalu. W Ratułowie w powiecie nowotarskim usuwane są skutki błyskawicznej powodzi.

 

- W jednej chwili zrobiło się ciemno. Na metr kwadratowy spadło około 60 litrów wody. Zalało piwnice, domy, garaże, auta - wymieniał reporter Polsat News.

 

ZOBACZ: Korea Południowa. Ulewne deszcze i podtopienia w Seulu. Nie żyje 8 osób

 

Właściciele jednego z domów w tej wsi przeżyli chwile grozy, podczas gdy rwący potok wybił szyby, a woda przeszła przez ich dom.

 

- Najbardziej zniszczona jest droga gminna do Żegleni. Nie zostało z niej praktycznie nic. Wszystko wydarzyło się w ciągu 15 minut - relacjonował sołtys Ratułowa Piotr Michniak.

 

WIDEO: Zniszczenia na Podhalu

 

ac/bas/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie