Etiopia. Piloci zasnęli w przestworzach. Samolot musiał zawrócić

Świat
Etiopia. Piloci zasnęli w przestworzach. Samolot musiał zawrócić
ysn Benz/Pixabay
Samolot musiał zawrócić na lotnisko

Dwaj etiopscy piloci zasnęli w kokpicie na wysokości 11 km. Minęli lotnisko i samolot trzeba było zawrócić - podało BBC. Linie lotnicze zawiesiły załogę lotu.

Lot pasażerski Boeinga 737 odbywał się między Sudanem w Chartumie a Addis Abebą w Etiopii. Samolot mieszczący 154 osoby, normalnie pokonuje tę trasę w mniej niż dwie godziny. W tym przypadku potrwał nieco dłużej - przekazało BBC.

Piloci zasnęli za sterami

Gdy samolot nie rozpoczął procedury zniżania się do wylądowania kontrolerzy ruchu lotniczego podjęli próbę kontaktu z załogą. Okazało się, że piloci... zasnęli za sterami. Kiedy się obudzili, samolot musiał zawrócić, bo minął już lotnisko, na którym miał wylądować.

 

Załoga Ethiopian Airlines została wysłana na urlop w oczekiwaniu na śledztwo.

 

ZOBACZ: Czechy. Pilotował samolot z II wojny światowej. Zginął w katastrofie na pokazach lotniczych

Ekspert: Przemęczenie pracowników linii lotniczych to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa

Analityk lotniczy, Alex Macheras, nazwał na Twitterze incydent "głęboko niepokojącym".

 

"Zmęczenie pilotów nie jest niczym nowym i nadal stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa lotniczego - w skali międzynarodowej" - napisał Macheras.

 

 

Internetowe reakcje na drzemkę wahały się między współczuciem z powodu napiętego harmonogramu pilotów, a szokiem, że można zasnąć podczas tak odpowiedzialnego zadania.

 

"Nie zrzucałbym tutaj winy konkretnie na tę załogę - to jest coś, co może się przydarzyć każdej załodze na świecie i prawdopodobnie tak też się stało.... Wina leży po stronie korporacji i regulatorów" - czytamy w jednym z komentarzy na stronie branżowego pisma "Aviation Herald".

 

Jeden z użytkowników zasugerował, że jest tylko jedno rozwiązanie: "Wyrzucenie z pracy. Koniec historii." Inny komentator zauważył zabawną stronę tej historii, pisząc, że "spanie w pracy osiągnęło nowe wyżyny".

Oświadczenie Ethiopian Airlines

W komunikacie prasowym Ethiopian Airlines potwierdziły, że załoga została zawieszona w oczekiwaniu na dalsze wyjaśnienie sprawy.

 

"Odpowiednie działania zostaną podjęte w oparciu o wynik dochodzenia" - czytamy w oświadczeniu. Dodano, że bezpieczeństwo zawsze było i nadal będzie priorytetem Ethiopian Airlines.

mbl/pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie