Białoruś. Alaksandr Łukaszenka: Dzisiaj z Rosją walczy cały blok NATO i Ameryka

Świat
Białoruś. Alaksandr Łukaszenka: Dzisiaj z Rosją walczy cały blok NATO i Ameryka
Wikipedia/ kremlin.ru / CC BY 4.0
Białoruś przyjęła tysiące Ukraińców, którzy teraz "otrzymują białoruskie obywatelstwo". Jak oni pracują. To nasi ludzie - powiedział Łukaszenka

- Żadna Ukraina teraz nie walczy. Dzisiaj z Rosją walczy cały blok NATO i przede wszystkim Ameryka - mówił Alaksandr Łukaszenka, cytowany przez sprzyjającą reżimowi białoruską agencję Belta. Jak dodał, wojna mogłaby się zakończyć, gdyby "USA z pomocą Polski nie pobudzałaby działań wojennych".

Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania z mieszkańcami rejonu prużańskiego (południowo-zachodnia Białoruś, obwód brzeski) mówił o sytuacji w Ukrainie. Jak przekazał, Białoruś przyjęła tysiące Ukraińców, którzy teraz "otrzymują białoruskie obywatelstwo". - Jak oni pracują. (…) To nasi ludzie. Nie powinniśmy ich obrażać - mówił o Ukraińcach.

 

- Nie myślcie, że ja planuję jakiś napad, czy bombardowanie Ukrainy z terytorium Białorusi. Nie mam żadnej chęci, żeby wasze i moje dzieci brały udział w wojnie. W imię czego? Musimy się uspokoić. Żadna Ukraina teraz nie walczy. Dzisiaj z Rosją walczy cały blok NATO i przede wszystkim Ameryka - powiedział Alaksandr Łukaszenka. 

Łukaszenka: Dzisiaj z Rosją walczy cały blok NATO i przede wszystkim Ameryka

Zdaniem Łukaszenki, "Europa już zakończyłaby tę wojnę, gdyby USA z pomocą Polski nie pobudzały wojennych działań".

 

ZOBACZ: Białoruś. Alaksandr Łukaszenka wprowadza uproszczoną procedurę nadawania obywatelstwa Polakom

 

Zebranym na spotkaniu obiecał, że "państwo, które wspierało, będzie ich zawsze wspierać". - U nas jest wszystko, żebyście żyli i pracowali. Będziemy robić wszystko, żebyście żyli normalnie - dodawał. 

 


Alaksandr Łukaszenka po sfałszowanych w 2020 roku wyborach prezydenckich na Białorusi nazywany jest "prezydentem". Polityk od początku wojny, wspierając narrację Kremla mówi o "specjalnej operacji" w Ukrainie, utrzymuje też, że Białoruś nie bierze udziału w działaniach wojennych.

anw/grz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie