Arabia Saudyjska. Sąd skazał kobietę na 34 lata więzienia za działalność na Twitterze

Świat
Arabia Saudyjska. Sąd skazał kobietę na 34 lata więzienia za działalność na Twitterze
Salma Al Shehab/Foursquare
Salma al-Shehab, 34-letnia Saudyjka skazana w swojej ojczyźnie na 34 lata więzienia

Salma al-Shehab, 34-letnia Saudyjka mieszkająca w Wielkiej Brytanii została skazana w swojej ojczyźnie na 34 lata więzienia. Sąd w Arabii Saudyjskiej skazał ją za posiadanie konta na Twitterze, za pomocą którego obserwowała i retweetowała wpisy dysydentów i aktywistów.

Jak donosi "The Guardian", saudyjski sąd zajmujący się sprawami terroru wziął na cel al-Shehab, matkę dwójki małych dzieci, która wróciła do ojczyzny na wakacje. Portal zauważa, że książę Mohammed bin Salman - na co wskazuje m.in. opisywany przypadek - zaostrzył politykę represji i postawił na kontrolowanie użytkowników Twittera. 

Zmieniony wyrok 

Początkowo kobieta skazana została na trzy lata więzienia za "przestępstwo" wykorzystania strony internetowej do "wywołania niepokoju publicznego i destabilizacji bezpieczeństwa cywilnego i narodowego". Dla sądu apelacyjnego wyrok okazał się zdecydowanie niesatysfakcjonujący. Po rozważeniu innych domniemanych przestępstw, al-Shehab usłyszała w poniedziałek, że w więzieniu spędzi kolejne 34 lata swojego życia. 

 

ZOBACZ: Arabia Saudyjska. Biden: USA nie oddadzą Bliskiego Wschodu Chinom, Rosji czy Iranowi

 

"The Guardian" miał dotrzeć do akt sądowych, wedle których w opinii sądu Shehab "pomagała tym, którzy dążą do wywołania niepokojów publicznych i destabilizacji bezpieczeństwa cywilnego i narodowego poprzez obserwowanie ich kont na Twitterze" oraz udostępniała ich wpisy. 

Wyjechała na wakacje, skończyła w więzieniu 

Higienistka stomatologiczna, doktorantka na Leeds University oraz wykładowca na Princess Nourah bint Abdulrahman University nie wydaje się być wysoce zaawansowaną twitterowiczką. Jej konto śledzi nieco ponad 2,5 tys. użytkowników. 

 

Według dostępnych informacji al-Shehab wyjechała do Wielkiej Brytanii robić doktorat w 2018 albo 2019 roku. Kiedy w 2020 r. wrócił do Arabii Saudyjskiej na urlop, została wezwana na przesłuchanie. 

 

ap/map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie