Skażenie Odry. Niemcy nie stwierdzili obecności rtęci w rzece

Polska
Skażenie Odry. Niemcy nie stwierdzili obecności rtęci w rzece
Polsat News
Niemcy nie stwierdzili obecności rtęci w Odrze

Rzecznik niemieckiego ministerstwa ochrony środowiska wykluczył rtęć jako przyczynę katastrofy na Odrze - ustalił Polsat News. Jednak rząd brandenburski nie potwierdził tej informacji. Szczegółowe wyniki badań dotyczących obecności metali ciężkich w rzece mają być znane w tym tygodniu.

Rzecznik federalnego ministerstwa ochrony środowiska Ulrich Schulte wykluczył rtęć jako przyczynę katastrofy na Odrze. Chociaż minister rolnictwa, ochrony środowiska i klimatu Brandenburgii Alex Vogiel wciąż nie potwierdził tej informacji.

 

Na stronie lokalnego urzędu ogłoszono, że kolejne badania są dopiero wykonywane. Między innymi także te na obecność rtęci - przekazał korespondent Polsat News z Berlina Tomasz Lejman.

 

- Pytanie co do rtęci zostało już wyjaśnione - powiedział Schulte. - Rtęć nie została wykryta zarówno u śniętych ryb jak i w samej wodzie - dodał rzecznik federalnego ministerstwa. Przekazał, że kolejne wyniki badań laboratoryjnych są spodziewane na początku tygodnia.

"Polska nie zareagowała na czas"

Niemieckie media mówią o wielkiej katastrofie na Odrze. Rząd krajowy, rządy federalne i organizacje ochrony środowiska krytykują powolne działania Polski. Niemcy bardzo często pytają dlaczego polska strona nie poinformowała o zagrożeniu dużo wcześniej.

 

- Mogę powiedzieć ogólnie, że pierwsze śnięte ryby w Brandenburgii zostały zauważone 9 sierpnia - przekazał Ulrich Schulte. Dodał, że rząd federalny nie miał żadnego ostrzeżenia ze strony Polski. - Chociaż wiadomo w Polsce to było już od dwóch tygodni - dodał.

 

WIDEO - Skażenie Odry. Niemcy nie stwierdzili obecności rtęci w rzece

 

 

- Według naszych międzynarodowych porozumień i regulaminu komisji ochrony Odry przed zanieczyszczeniem, Polska nie zareagowała na czas - wyjaśnił rzecznik federalnego ministerstwa ochrony środowiska.

 

Zgodnie z umowami między Polską a Niemcami informacja o sytuacji na granicznej rzece powinna być przekazywana bezzwłocznie. Minister rolnictwa, ochrony środowiska i klimatu Brandenburgii Alex Vogiel w radiu RBB wyraził zdziwienie brakiem stosownej reakcji ze strony polskich władz.

 

ZOBACZ: Skażona Odra. Alert RCB dla części powiatów woj. lubuskiego

 

Niemcy liczą, że teraz współpraca się poprawi. Jak argumentują władze w Berlinie, chodzi o przyszłość wspólnej rzeki. Alex Vogiel wyraził niepokój o Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry, który jest szczególnie wrażliwy na zanieczyszczenia rzeki. Odbudowa ekosystemu może trwać latami.

 

Szczegółowe wyniki powinny być znane w tym tygodniu. Pomogą one ustalić przyczynę skażenia Odry.

 

mbl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie