Prof. Jacek Czaputowicz w "Graffiti": Nie możemy się zamykać, musimy współpracować z Niemcami

Polska
Prof. Jacek Czaputowicz w "Graffiti": Nie możemy się zamykać, musimy współpracować z Niemcami
Polsat News
Profesor Jacek Czaputowicz, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i były minister spraw zagranicznych

- Słyszę komentarze niemieckie, że oni dowiedzieli się o zatruciu Odry z prasy. To jest raczej trudne do utrzymania. Oba państwa biorą odpowiedzialność za to, co się dzieje - mówił prof. Jacek Czaputowicz. Zaznaczył jednocześnie, że rzeki graniczne wymagają międzynarodowej współpracy. - Jeśli chodzi o wykonanie pewnych standardów dyplomatycznych wychodzi na to, że Polska to źle robi - ocenił.

Prof. Jacek Czaputowicz pytany o sytuację związaną z zatruciem Odry. powiedział, że dla niego istotny aspekt międzynarodowy. Jest to rzeka graniczna między Polską a Niemcami, dokładnie przez środek nurtu przebiega granica. Oba państwa biorą odpowiedzialność za to, co się dzieje - powiedział.

Prof. Czaputowicz: Musimy lepiej współpracować z naszymi sąsiadami

- Słyszę komentarze niemieckie, że oni dowiedzieli się o zatruciu rzeki z prasy. No to jest raczej trudne do utrzymania i trzeba to krytykować - mówił. Jak dodał, wiadomo, że pierwsze śnięte ryby były na terenie Opolszczyzny. - Ale to nie jest tak, że po stronie polskiej ryby będą śnięte, a po niemieckiej nie. Cechą rzeki jest to, że ta woda się miesza i jest to oczywiste - oświadczył.

 

- Dobrze, że doszło do spotkania, że ta sytuacja została wyjaśniona, natomiast widać, że coś z tymi naszymi relacjami, jeśli chodzi o współpracę transgraniczną Polski z Niemicami, niezbyt dobrze funkcjonuje - stwierdził.

 

Odnosząc się do niemieckich zarzutów, że kontakt z Polską w tej sprawie nie zadziałał, Czaputowicz ocenił, że "wszystko wskazuje na to, że to prawda". - Niemcy po prostu nie zostali poinformowani - mówił. - Uważam, że to jest dowód na to, że my nie możemy się tutaj zamykać tylko musimy współpracować z naszymi sąsiadami. Opieka nad wspólną rzeką do takiej współpracy transgranicznej należy - podkreślił.

Prof. Czaputowicz: Polska dyplomacja nie jest dzisiaj zbyt silna

Były minister spraw zagranicznych wyraził także nadzieję, że w przyszłości polsko-niemiecka współpraca będzie przebiegała lepiej i wszystkie kwestie będą wyjaśniane na bieżąco. - To nie może być tak, że wojewoda nie informuje strony niemieckiej, czeka i informuje premiera - zaznaczył.

 

- Rzeki graniczne wymagają międzynarodowej współpracy. Jeśli chodzi o wykonanie pewnych standardów dyplomatycznych i współpracy międzypaństwowej wychodzi na to, że Polska to źle robi - dodał.

 

- Wydaje mi się, że można bardziej pojednawczo szukać porozumienia z Niemcami. Ta polska dyplomacja może nie jest dzisiaj zbyt silna. Za mało korzystamy z instrumentów dyplomatycznych i prowadzimy dyskurs z poziomu premiera bez wsparcia dyplomatycznego w stolicach - powiedział prof. Czaputowicz.

 

W porannym programie "Graffiti" gościem Grzegorza Kępki był Jacek Czaputowicz - były minister spraw zagranicznych, profesor dr hab. nauk o polityce na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Więcej odcinków programu "Graffiti" znajdziesz pod tym linkiem.

nb/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie