Zatrucie Odry. Nowe wyniki badań ws. rtęci w rzece. "Nie stwierdzono obecności"

Polska
Zatrucie Odry. Nowe wyniki badań ws. rtęci w rzece. "Nie stwierdzono obecności"
PAP/Lech Muszyński
Anna Moskwa podała, że analizy próbek wykazują na wysokie zasolenie

"Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci" - przekazała w sobotę minister środowiska i klimatu Anna Moskwa. Dodała, że naukowcy wykryli "wysokie zasolenie" w wodach zatrutej rzeki, stanowiącej na północnym odcinku granicę między Polską a RFN.

Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, na sobotniej konferencji z udziałem premiera poinformował, że pobrano 120 próbek wody z Odry.

 

ZOBACZ: Skażenie Odry. Premier ogłosił dymisje prezesa Wód Polskich i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

 

- Wpłynęła z Republiki Federalnej Niemiec informacja, że wyniki niemieckie są tożsame z wynikami polskimi, również w zakresie rtęci. Wykluczono ją zarówno po stronie niemieckiej, jak i polskiej, mamy te same parametry - zapewnił.

Anna Moskwa: Analizy z Polski i Niemiec wykazują wysokie zasolenie Odry

Informację o braku zawartości rtęci potwierdziła Anna Moskwa, którą w sobotę premier Mateusz Morawiecki mianował na koordynatora działań w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze.

 

"Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie" - przekazała w Twitterze.

 

Milion złotych nagrody za pomoc w schwytaniu sprawców zatrucia Odry

Na tej samej konferencji prasowej przekazano, że Komendant Główny Policji wyznaczył milion złotych nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej na Odrze.

 

- Jak najszybciej chcemy uporać się z tym nieszczęściem ekologicznym, bo Odra jest naszym dobrem narodowym - przekazał premier Mateusz Morawiecki.

 

Dodał, że "dramat ekologiczny" jest bardzo poważny i stanowi ogromne zadanie dla całego państwa. - Wydałem stosowne polecenia. Wszystkie służby działają w pełni sił (...) Chcemy znaleźć winnych i ukarać ich - zadeklarował Morawiecki.

mbl/wka/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie