Inflacja w lipcu. Ceny w górę o 15,6 proc. rok do roku

Polska
Inflacja w lipcu. Ceny w górę o 15,6 proc. rok do roku
pixabay/Anja

Inflacja w lipcu wyniosła rok do roku 15,6 proc. - podał w piątek GUS. To o 0.1 pp. więcej od wstępnego odczytu, podanego na początku sierpnia. W czerwcu inflacja wyniosła 15,6 proc.

Inflacja w lipcu wyniosła rok do roku 15,6 proc. przekazał GUS. Dane minimalnie różnią się od szacunku z początku sierpnia - według szybkiego szacunku w lipcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 15,5 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4 proc.

 

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,5 proc. (w tym usług - o 1,2 proc. i towarów - o 0,3 proc.).

 

Najbardziej wzrósł transport - 27,7 proc. oraz koszta utrzymania mieszkania i energii - 25,3 proc. 

 

Drożeją margaryna, olej, masło i kiełbasa

Jeśli porównamy ceny żywności na sklepowych półkach w lipcu z tymi sprzed roku, okazuje się, że przez ten czas podskoczyły one średnio o blisko 19 procent. Nie tylko cukier miał na nie wpływ.

 

Przez rok najbardziej, bo o ponad 50 procent, podrożały margaryna i olej. Kroku dotrzymywało im masło. O blisko jedną trzecią podskoczyły ceny makaronów, mąki i pieczywa. Mięso? Średnio o jedną czwartą.

 

ZOBACZ: Globalne ceny żywności w dół o 8,6 proc. To największy spadek od 14 lat

 

W jednym ze sklepów firmowych koło Rzeszowa kiełbasa zdrożała w ciągu roku o ponad 20 procent - z 32 na 37 złotych za kilogram.

 

- Musimy przerzucić wszystko na klienta, by funkcjonować - stwierdził Mariusz Ciupak, współwłaściciel zakładu mięsnego w Nienadówce.


Wylicza wpływające na koszty produkcji ceny paliw czy gazu. Na stacjach benzynowych, porównując lipiec rok do roku, poprzedniego było drożej o około 50 procent. Gaz dla firm podrożał średnio o 200-300 procent.

W czerwcu najwyższa od 25 lat 

Na początku lipca GUS podawał wstępne dane o inflacji w czerwcu, według których inflacja konsumencka w Polsce wzrosła o 1,5 proc. w ujęciu miesięcznym i 15,6 proc. w ujęciu rocznym.

 

Był to najwyższy wskaźnik od marca 1997 roku.

laf/bas / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie