Wypadek w Chorwacji. Biuro "U Brata Józefa" nie miało wpisu do rejestru organizatorów turystyki

Polska
Wypadek w Chorwacji. Biuro "U Brata Józefa" nie miało wpisu do rejestru organizatorów turystyki
Reuters
Tragiczny wypadek polskiego autokaru będącego w drodze do Medjugorie miał miejsce 6 sierpnia

Biuro podroży "U Brata Józefa", które zorganizowało tragiczną w skutkach pielgrzymkę do Medjugorie, działało bez wymaganego prawnie wpisu do rejestru organizatorów turystyki - poinformował urząd marszałkowski województwa mazowieckiego. Sprawa została przekazana organom ścigania.

Brak wpisu oznacza, że klienci biura nie są objęci gwarancją ubezpieczeniową, jaka przysługuje turystom korzystającym z usług zarejestrowanych biur podróży. 

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby biuro podróży mogło rozpocząć działalność jako organizator turystyki, musi uzyskać wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych poprzez złożenie wniosku do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy. Firma musi także posiadać zabezpieczenie finansowe na wypadek niewypłacalności. Mowa o gwarancji ubezpieczeniowej. Daje to klientom biur podroży pewność, że w przypadku niewypłacalności biura podróży mogą liczyć na bezpieczny powrót do kraju, kontynuację pobytu oraz zwrot kosztów.

Biuro poza rejestrem

Urząd marszałkowski sprawdził, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzi przedsiębiorca i czy jest wpisany do rejestru. Jak wynika z ustaleń, podmiot ten nie został zgłoszony. Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej firmy wynika, że biuro "U Brata Józefa" organizuje cykliczne imprezy turystyczne.

 

ZOBACZ: Będzie kontrola firmy, której autobus rozbił się w Chorwacji

 

Zgodnie z przepisami działalność taka podlega regulacjom ustawy o imprezach turystycznych. Podmiot, który nie widnieje w rejestrze, działa niezgodnie z przepisami prawa oraz nie podlega planowym kontrolom organizatorów turystyki dającym gwarancję jakości oferowanych usług.

 

W polskim prawodawstwie istnieje pewien wyjątek. Dotyczy on jednak wyłącznie organizacji wycieczki, która jest organizowana niezarobkowo, dla ograniczonej grupy osób oraz okazjonalnie, przy czym wszystkie trzy warunki muszą być spełnione jednocześnie. W przypadku firmy "U Brata Józefa" nie można mówić o zaistnieniu takiej sytuacji. Biuro ma bowiem na swojej stronie kalendarz wielu zaplanowanych kilkudniowych wyjazdów.

Sprawą zajmą się organy ścigania

Mazowiecki urząd marszałkowski w środę skierował sprawę do organów ścigania. Wszczęto także postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zakazie wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru przez właściciela biura podróży „U Brata Józefa” na okres trzech lat. 

 

Osoby rozważające skorzystanie z jakichkolwiek ofert turystycznych przed podjęciem decyzji powinny sprawdzić, czy organizator jest legalnie działającym przedsiębiorcą turystycznym. Można to sprawdzić samodzielnie w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych. 

 

arż/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie