Świętokrzyskie. Plaga szerszeni w województwie. 900 interwencji od początku roku

Polska
Świętokrzyskie. Plaga szerszeni w województwie. 900 interwencji od początku roku
Polsat News
Gniazdo szerszeni na jednym z domów

Ponad 900 interwencji dotyczących gniazd szerszeni podjęli strażacy z województwa świętokrzyskiego od początku roku. Strażacy podkreślają jednak, że interweniują w takich przypadkach, tylko jeśli istnieje zagrożenie dla życia.

Strażacy ze Świętokrzyskiego podkreślają, że ostatnie dwa lata są pod względem zgłoszeń dotyczących szerszeni wyjątkowe. Od początku tego roku strażacy z województwa otrzymali 900 zgłoszeń, w których podjęli interwencję. 

 

90 proc. z tych interwencji przypadło na miesiące czerwiec i lipiec. 

Tylko w przypadkach uzasadnionych 

Straż zaznacza, że podejmuje działania tylko w przypadku, gdy dochodzi do sytuacji zagrożenia życia, czyli jeśli gniazdo szerszeni jest np. na budynku mieszkalnym, gdzie cały czas przebywają ludzie. 

 

- Państwowa Straż Pożarna jest formacją ratowniczą zajmujemy się działaniami ratowniczymi i również w przypadku owadów interweniujemy wtedy, kiedy zgłoszenie nosi znamiona wyjazdu ratowniczego musi być zagrożone życie ludzkie. Na pewno nie będziemy podejmować interwencji jeśli owady będą w budynkach gospodarczych, na terenach zalesionych, w garażach, z dala od budynków mieszkalnych - tłumaczył w Polsat News Marcin Myga z PSP w Kielcach. 

 

WIDEO: Plaga szerszeni. Setki zgłoszeń do straży 

 

Rocznie bywa nawet kilka tysięcy zgłoszeń, z których tylko w części uzasadniona jest interwencja straży. 

laf/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie