Kuba. Piorun uderzył w magazyn paliw. Nazajutrz doszło do drugiej eksplozji

Świat
Kuba. Piorun uderzył w magazyn paliw. Nazajutrz doszło do drugiej eksplozji
Reuters
Druga eksplozja zbiornika paliw na Kubie

Płonie magazyn paliw na Kubie. W piątek uderzył w niego piorun. W sobotę nad ranem doszło do kolejnej eksplozji jednego ze zbiorników. Co najmniej 121 osób zostało rannych, trzy są w stanie krytycznym. Zaginęło 17 strażaków. Dym dotarł do odległej o ok. 100 km Hawany.

Do pożaru doszło w pobliżu kubańskiego portu dla supertankowców w Matanzas na Kubie.

 

W piątek wieczorem piorun uderzył w jeden z ośmiu zbiorników w zakładzie znajdującym się 60 mil (ok. 100 km) na wschód od Hawany. Płomienie dotarły w sobotę do drugiego zbiornika, a przez wiatr zagrożony jest trzeci z nich.

 

- Wyrażamy głęboką wdzięczność rządom Meksyku, Wenezueli, Rosji, Chile, które szybko zaoferowały pomoc materialną w obliczu tej złożonej sytuacji - powiedział prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. - Doceniamy również ofertę doradztwa technicznego ze strony USA - dodał.

 

ZOBACZ: Kuba. Z wyspy uciekła rekordowa liczba osób. Świat protestuje przeciwko represjom wobec opozycji

 

Władze kubańskie poinformowały, że co najmniej 121 osób zostało rannych w drugim wybuchu, z czego 36 znajduje się w szpitalu, pięć jest w stanie krytycznym. Jedną osobę wymienia się jako zmarłą. W akcji zaginęło 17 strażaków. Ponad 1000 cywilów zostało ewakuowanych z okolicy.

Druga eksplozja magazynu paliwa na Kubie

- Wczoraj około godziny 20:00 nastąpiła bardzo duża eksplozja i dziś - o 5:00 rano - druga, tak duża, że ​​rozświetliła teren jak słońce - powiedział Alfredo Gonzalez, mieszkający w okolicy magazynów.

 

Prezydent Kuby odwiedził miejsce katastrofy około północy, po czym zdawał relację z koordynowanych przez państwo działań. Telewizja transmituje na żywo relację z rozwijającej się katastrofy.

 

ZOBACZ: Francja. Eksplozja w fabryce nitrocelulozy. Są ranni. Trwa gaszenie pożaru i akcja ratownicza

 

Przed drugim wybuchem Diaz-Canel opublikował na Twitterze informację, że pierwsi ratownicy "próbowali zapobiec rozprzestrzenianiu się płomieni i wycieku paliwa" do zatoki Matanzas.

 

Helikoptery wojskowe zrzucały wodę morską na zbiorniki, gdy dym dotarł do Hawany, a mieszkańców ostrzegano, aby unikali
trujących opadów.

 

WIDEO: Płonie magazyn paliw na Kubie. W zbiornik uderzył piorun

 

Braki paliwa na Kubie

Kuba cierpi z powodu codziennych zaciemnień i braków paliwa. Utrata paliwowej i magazynowej zdolności prawdopodobnie pogorszy sytuację, która w ostatnich kilku miesiącach doprowadziła do małych lokalnych protestów.

 

Jorge Pinon, dyrektor Uniwersytet Teksański w Austin z Programu Energii i Środowiska dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów, powiedział, że 
na terenie znajdowało się osiem dużych zbiorników, każdy o pojemności 300 tys. baryłek (jedna baryłka to ok. 159 l).

- Teren jest punktem przeładunku paliw do różnych elektrociepłowni, nie tylko tych w pobliżu, więc to może być bardzo zła wiadomość dla sieci energetycznej - powiedział.

msm/grz / Reuters / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie