Work-life balance w Polsce. Zmiany w kodeksie pracy

Polska
Work-life balance w Polsce. Zmiany w kodeksie pracy
Pixabay
Work-life balance. Zmiany w kodeksie pracy obejmą także pracę zdalną

Dziś w Polsce miała wejść w życie unijna dyrektywa "work-life balance". Mimo że projekt powstawał od lutego, polski parlament nie zdążył z jego zatwierdzeniem. Nowelizacja kodeksu pracy zakłada m.in. dłuższy urlop rodzicielski i uregulowanie pracy zdalnej. O zmianach w przepisach mówił na antenie Polsat News Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Polska ma wdrożyć unijne przepisy z dwóch dyrektyw dotyczących kodeksu pracy. Jedna z nich mówi o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy, a druga to tzw. dyrektywa rodzicielska.

 

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym, wyjaśnia, że nowe mechanizmy mają przede wszystkim ułatwić łączenie pracy zawodowej z życiem prywatnym.

 

 - Wiele tych przepisów w Polsce już funkcjonowało, ale będzie kilka nowości, które pojawią się prawdopodobnie po nowym roku - mówi ekspert. Wśród nich m.in. wydłużenie urlopu rodzicielskiego z 32 do 41 tygodni, z czego 9 z nich ma przypadać wyłącznie ojcu. Zdaniem Kubisiaka to ciekawe rozwiązanie, które pozwoli pracującym ojcom zwiększyć swój udział w wychowywaniu dziecka, szczególnie w pierwszych latach jego życia.

 

ZOBACZ: Pracodawcy coraz mniej chętnie dają podwyżki

 

Zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił też uwagę na nierówność płacową związaną z wysokością wynagrodzeń kobiet i mężczyzn na rynku pracy. W Polsce tzw. "gender gap" wynosi około 10 procent. Wdrożenie nowych przepisów może w dłuższej perspektywie te różnice wyrównać.

 

ZOBACZ WIDEO: Andrzej Kubisiak o zmianach w polskim kodeksie pracy

 

Work-life balance jednak od nowego roku. Rząd się nie wyrobił

Unijna dyrektywa wpłynie również na uregulowanie pracy zdalnej. W Polsce do tej pory kodeks pracy nie brał pod uwagę wszystkich okoliczności, które mogą nastąpić podczas wykonywania obowiązków zawodowych poza biurem. - Część z funkcjonujących w czasie pandemii przepisów miała bardzo liberalny charakter - zauważa Kubisiak.

 

Nowe przepisy miały wejść w życie na początku sierpnia (taka była rekomendacja KE), jednak ze względu na polską ścieżkę legislacyjną ten proces się opóźnił. Wdrożenie zmian nastąpi dopiero z nowym rokiem. Wśród nich znajdzie się dużo udogodnień dla pracujących rodziców, takie jak elastyczny grafik pracy czy dodatkowe dwa dni wolnego ze względu na "siłę wyższą".

map/arż/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie