Ukraina. Właściciel firmy eksportującej zboże Ołeksij Wadaturski zginął w ostrzale Mikołajowa

Świat
Ukraina. Właściciel firmy eksportującej zboże Ołeksij Wadaturski zginął w ostrzale Mikołajowa
Facebook/Олексій Вадатурський
Mikołajów ostrzelano w nocy i w niedzielę rano

Ołeksij Wadaturski, założyciel i właściciel jednej z największych ukraińskich firm rolniczych Nibulon, zajmujący się między innymi eksportem zboża, zginął w rosyjskim ostrzale Mikołajowa - poinformował Reuters w niedzielę powołując się na przedstawiciela władz lokalnych, Witalija Kima.

Informację potwierdził szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija.

 

"Tej nocy w wyniku kolejnego rosyjskiego zamachu terrorystycznego - ostrzału cywilnych mieszkańców Mikołajowa - zginął Ołeksij Opanasowycz Wadaturski. Bohater Ukrainy, który zasłużył na to miano swoją pracą" - napisał Arachamija na Telegramie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Potężny ostrzał Charkowa, Mikołajowa i Nikopola

 

Wadaturski był założycielem jednego z największych przedsiębiorstw ukraińskich i największej ukraińskiej spółki eksportującej zboże, firmy rolnej Nibulon. Powstała ona w 1991 roku, jako joint venture Wadaturskiego, węgierskiej firmy Kombiseed i brytyjskiej Meridian Commodities (nazwa Nibulonu pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw miast Mikołajów, Budapeszt i Londyn).

 

WIDEO: Relacja Mateusza Lachowskiego z ostrzelanego Mikołajowa 

Ostrzał Mikołajowa. Największy od początku wojny

W 2021 r. Forbes szacował majątek Wadaturskiego na 430 mln dol. Zajmował on 24. miejsce na liście najbogatszych ludzi w Ukrainie.

 

ZOBACZ: Zatopienie krążownika "Moskwa". Na pokładzie zginął syn dowódcy dywizji Floty Czarnomorskiej

 

Mikołajów został zaatakowany przez siły rosyjskie dwukrotnie w nocy z soboty na niedzielę. Wcześniej szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim informował, że w wyniku tych ostrzałów zginęła jedna osoba, a dwie doznały obrażeń.

 

Nibulon z siedzibą w Mikołajowie specjalizuje się w produkcji i eksporcie pszenicy, jęczmienia i kukurydzy, posiada własną flotę i stocznię.

laf/bas / Reuters / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie