Warmińsko-mazurskie. Pies odgryzł dziecku kawałek ucha. Chłopiec trafił do szpitala

Polska
Warmińsko-mazurskie. Pies odgryzł dziecku kawałek ucha. Chłopiec trafił do szpitala
B@rt/Wikicommons
Zdj. ilustracyjne. Pies rasy akita

Do 10-letniego chłopca, który bawił się na plaży, podbiegł pies i odgryzł mu kawałek ucha - podała policja. Zdarzyło się to nad jeziorem w gminie Zalewo w województwie warmińsko-mazurskim. Funkcjonariusze ustalają dokładne okoliczności zdarzenia.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że 10-latek bawił się na plaży z kolegami. W pewnym momencie z niewyjaśnionej przyczyny pies podbiegł do chłopca i odgryzł mu kawałek ucha. Właścicielka próbowała odciągnąć zwierzę, ale było już za późno. Policjanci ustalili, że kobieta leżała na kocu, a pies był obok niej - poinformowała st. asp. Joanna Kwiatkowska z iławskiej policji. Dodała, że chłopca zaatakował pies rasy akita.

 

Dziecko z poważną raną zostało przetransportowane do szpitala w Olsztynie. Z oświadczenia właścicieli psa wynika, że zwierzę było szczepione

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Pożar hodowli psów w Walii. Zwierzęta płonęły żywcem

 

Według policji, mąż kobiety, która przebywała z psem na plaży, stwierdził, że "akita jest psem obronnym i prawdopodobnie chłopiec podszedł zbyt blisko kobiety, dlatego zwierzę zaatakowało".

Policja: Za psa zawsze odpowiada jego właściciel

St. asp. Kwiatkowska powiedziała, że dotychczas nikomu nie przedstawiono zarzutu. - Ustalamy jeszcze dokładne okoliczności tego zdarzenia. Musimy przesłuchać bezpośrednich świadków. Czekamy też na informację o dokładnych obrażeniach chłopca - wyjaśniła.

 

Policja przypomina, że za psa zawsze odpowiada jego właściciel, który ma obowiązek "szczególnej ostrożności" przy trzymaniu zwierzęcia. Za niedopilnowanie psa, wskutek czego inna osoba została pogryziona i doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi kara od roku do 10 lat więzienia.

 

ZOBACZ: Upały groźne dla czworonogów. Jak dbać o nasze zwierzęta?

 

Akita to rasa zaliczana do psów pierwotnych, czyli takich, które mają stosunkowo najbliższe pokrewieństwo z wilkiem. Została wyhodowana w Japonii do walk psów, a także do polowań. Są to psy nieufne wobec obcych ludzi. Dlatego dziś jest głównie psem obronnym.

mbl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie