Dorota Rasińska-Samoćko zdobyła K2. Jako trzecia Polka w historii

Świat
Dorota Rasińska-Samoćko zdobyła K2. Jako trzecia Polka w historii
Zdj. ilustracyjne/Facebook/Dorota Rasińska-Samoćko

Dorota Rasińska-Samoćko zdobyła szczyt K2 w Karakorum (8611 m). Została tym samym trzecią Polką po Wandzie Rutkiewicz i Monice Witkowskiej, która dokonała tej sztuki.

Dorota Rasińska-Samoćko stanęła na szczycie K2 w czwartek rano. Portal tatromaniak.pl poinformował, że jest to już siódmy ośmiotysięcznik zdobyty przez nią w tym roku, a dziewiąty w ogóle. Oznacza to, że Polka jest coraz bliżej zdobycia Korony Himalajów i Karakorum.

 

 

 

"Wspinaczka na szczyt nie była tak szybka, jak planował jej zespół, mimo że Dorota była dobrze zaaklimatyzowana po niedawnym zdobyciu Broad Peak. Coś ich zatrzymało na 2 dni, bo pierwotnie atak szczytowy miał być z poniedziałku na wtorek. (...) Monika czeka teraz w bazie na Dorotę, choć już prawie wszyscy opuścili to miejsce i ona też już chętnie zawinęłaby się jak najszybciej do kraju. Być możliwe, że dziewczyny wrócą razem do Skardu, bo Monika zakłada wyjście z bazy za dwa dni" - poinformował na Facebooku Moniki Witkowskiej jej menedżer Adam Rowicki.

 

Jak dodał, oprócz Polki na szczyt K2 weszła w czwartek również 21-letnia Brytyjka, która stała się tym samym najmłodszą zdobywczynią tej góry. K2 zdobyła również 62-letnia Białorusinka, która z kolei stała się najstarszą kobietą tym szczycie.

 

 

K2 uchodzi za najtrudniejszy technicznie ośmiotysięcznik na Ziemi. Tylko kilkuset śmiałkom udało się zdobyć szczyt. Dla porównania Mount Everest, czyli najwyższą górę świata, zdobywano ponad 9000 razy.

 

K2 należy również do najzimniejszych i najbardziej wietrznych gór. W niektórych miejscach na trasie wspinacze muszą poruszać się po niemal stromych ścianach skalnych wznoszących się pod kątem 80 stopni, unikając częstych i nieprzewidywalnych lawin.

dk/pgo
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie