Prezydent powołał Marka Rutkę do Rady Mediów Narodowych

Polska
Prezydent powołał Marka Rutkę do Rady Mediów Narodowych
Klub Lewicy/wikicommons
Marek Rutka poseł Nowej Lewicy

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy podała, że do Rady Mediów Narodowych został powołany Marek Rutka, poseł Nowej Lewicy. Zastąpi w Radzie Juliusza Brauna, któremu skończyła się kadencja. 22 lipca Sejm ponownie wybrał do Rady Joannę Lichocką, Krzysztofa Czabańskiego, a także Piotra Babinetza.

Prezydent Andrzej Duda powołał - z dniem 27 lipca - Marka Rutkę w skład Rady Mediów Narodowych (RMN) - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowy członek, który jest posłem klubu Lewicy, zastąpi w Radzie wskazanego w 2016 roku przez PO Juliusza Brauna.

 

Marek Rutka jest posłem Nowej Lewicy. Z wykształcenia jest socjologiem, ma doktorat z ekonomii. Pracował jako dziennikarz i nauczyciel akademicki.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: Z inflacją jest jak z Tuskiem - przybyła z zagranicy i przeszkadza

 

Rada Mediów Narodowych to kolegialny organ. który powołuje zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Ciało zostało utworzone w 2016. Radę tworzą trzy osoby wybierane przez Sejm oraz dwie powoływane przez Prezydenta ze wskazania klubów opozycyjnych. Kadencja trwa 6 lat.

Sejm ponownie wybrał trzech członków Rady zgłoszonych przez PiS

Kadencja Brauna w RMN zakończyła się 26 lipca. Według informacji medialnych kandydatami na miejsce Brauna byli: zgłoszony przez klub KO Paweł Olszewski, a przez klub Lewicy - Marek Rutka.

 

W lipcu - oprócz kadencji Juliusza Brauna - upłynęły także kadencje trójki członków RMN: Krzysztofa Czabańskiego, Joanny Lichockiej, Elżbiety Kruk.

 

ZOBACZ: PO krytykuje PiS za politykę energetyczną. Przypomina słowa premiera i prezydenta o zasobach węgla

 

Sejm 22 lipca wybrał troje członków Rady: ponownie - Joannę Lichocką (posłanka PiS) i Krzysztofa Czabańskiego, a także Piotra Babinetza (poseł PiS) - trójka ta była zgłoszona przez klub PiS.

 

W gremium zasiada także poseł Robert Kwiatkowski (obecnie koło PPS), który został zgłoszony przez klub Lewicy, a powołany do Rady przez prezydenta w 2020 roku. W Radzie zastąpił zgłoszonego przez Kukiz'15 Grzegorza Podżornego, który zrezygnował z zasiadania w RMN w sierpniu 2020 roku.

 

mbl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie