Wojna w Ukrainie. Ekspert: Kreml wyczerpał swoje siły i nie posiada wartościowych rezerw

Świat
Wojna w Ukrainie. Ekspert: Kreml wyczerpał swoje siły i nie posiada wartościowych rezerw
PAP/Alena Solomonova
Zniszczenia w miejscowości wypoczynkowej Zatoka w obwodzie odeskim

- Rosyjska armia w Ukrainie jest wyczerpana i pilnie potrzebuje przerwy operacyjnej - przekazał ekspert wojskowy Ołeh Żdanow. Dodał, że Kreml nie posiada wartościowych rezerw, którymi mógłby wspomóc linię frontu. Ekspert podkreślił, że Ukraina nie powinna teraz ulegać presji Moskwy.

- Kreml nie może kontynuować tej wojny, dlatego zaczął domagać się negocjacji z Kijowem - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w rozmowie z portalem TSN.

 

- Ostatnimi czasy rosyjscy lobbyści na całym świecie zaczęli przekonywać, że trzeba usiąść za stołem i negocjować z Ukrainą. Dzieje się tak dlatego, że armia najeźdźcy wyczerpała swoje siły i nie posiada wartościowych rezerw. Obecnie wojska wroga muszą się przegrupować, by móc później wznowić natarcie. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że po przerwie operacyjnej nastąpią kolejne rosyjskie ataki - przekonywał Żdanow.

Ekspert: Ukraina może wykorzystać wyczerpanie rosyjskiej

Ołeh Żdanow podkreślił, że Ukraina nie powinna ulegać presji Moskwy. Przeciwnie - słabość przeciwnika można wykorzystać do przeprowadzenia skutecznej kontrofensywy. - Obecnie mamy więcej sił i możliwości od agresora, nawet przy stosunkowo niewielkiej liczbie dostaw uzbrojenia z zagranicy. Możemy nie przerywać działać bojowych i wykorzystać wyczerpanie rosyjskiej armii na swoją korzyść - argumentował analityk.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie: Prawie 800 tys. obywateli straciło domy

 

Jak zaznaczono na łamach serwisu TSN, o gotowości Kremla do rozmów pokojowych z Ukrainą powiadomił minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, który przebywał z wizytą w Egipcie.

 

- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i inni przedstawiciele ukraińskich władz przekazali kongresmenom USA, że chcą zawrzeć pokój z Rosją, ale po wyzwoleniu okupowanych ziem, zwłaszcza na południu kraju - oświadczył Adam Smith, szef amerykańskiej delegacji parlamentarnej, która niedawno odwiedziła Kijów. 

mbl/ sgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie