Holandia. Uniwersytety apelują do studentów, aby nie przyjeżdżali. Kłopoty lokalowe

Świat
Holandia. Uniwersytety apelują do studentów, aby nie przyjeżdżali. Kłopoty lokalowe
Siggy Nowak/Pixabay
Zdj. ilustracyjne

Szkoły wyższe w Holandii apelują do studentów, aby nie przyjeżdżali bez zagwarantowanego lokum - informują media. Powodem zniechęcania są braki na rynku mieszkaniowym, które coraz częściej dotyczą osób planujących uczyć się w Niderlandach. W przeszłości zdarzało się, że zdesperowani studenci mieszkali pod namiotami.

Uniwersytety wzywają zagranicznych studentów, aby ci nie przyjeżdżali do Niderlandów, jeśli nie mają zagwarantowanego miejsca do zamieszkania, informuje dziennik "Het Parool". Niedawno apelowały o to uniwersytety w Maastricht, Groningen i Delft a teraz dołączyły do nich uczelnie z Amsterdamu.

 

Powodem zniechęcania studentów spoza Holandii są braki na rynku mieszkaniowym, które dotykają coraz częściej osoby planujące podjąć studnia na jednej z niderlandzkich uczelni. W przeszłości zdarzało się, że zdesperowani studenci mieszkali pod namiotami.

 

ZOBACZ: Holandia. Król ułaskawił skazanego za przemyt kokainy. To znany prezenter telewizyjny

 

We wrześniu 2021 roku studenci Rijksuniversiteit w Groningen na północy Holandii okupowali budynek uczelni domagając się zapewnienia większej liczby mieszkań dla uczących się na tym uniwersytecie.

 

W czerwcu uczelnie w Maastricht, Groningen oraz Delft wystąpiły z apelem, aby studenci, którzy nie mają zapewnionego noclegu, nie przyjeżdżali na studia do Holandii. Podobnie uważa organizacja studencka Landelijke Studentenvakbond (LSVb).

 

"Studenci mogą teraz sami zastanowić się, czy mądrze jest podróżować do Niderlandów bez zapewnionego miejsca do spania" – wskazuje przewodnicząca LSVb Ama Boahene.

W roku akademickim 2021-2022 do Holandii przyjechało 115 tys. studentów

W poniedziałek po raz pierwszy w podobnym tonie wypowiedziały się największe uniwersytety w stolicy kraju – Universiteit van Amsterdam (UvA) i Vrije Universiteit Amsterdam (VU).

 

Od lat obie uczelnie pomagały nowym studentom znaleźć miejsca do spania. Dziennik "Het Parool" wskazuje, że w dwóch ostatnich latach było to łatwiejsze, albowiem ze względu na pandemię Covid-19 istniała możliwość zakwaterowania nowych żaków w pustych hostelach oraz parkach wakacyjnych. Teraz jest to już niemożliwe.

 

ZOBACZ: Holandia: Zabójstwo dziennikarza Petera R. de Vriesa. Drugi Polak oskarżony

 

"Jeśli nie masz zapewnionego pokoju przed 1 sierpnia 2022 r., odradzamy studiowanie w VU w nadchodzącym roku akademickim" – informuje VU zagranicznych studentów. UvA radzi uczniom, aby nie przyjeżdżali, jeśli nie mają zabezpieczonego pobytu przed 15 sierpnia.

 

Liczba studentów z zagranicy, którzy studiują na holenderskich uczelniach rośnie od wielu lat. W roku akademickim 2021-2022 studiowało ich łącznie 115 tys., o ponad 11 tys. więcej niż w roku poprzednim, wynika z badania Holenderskiego Urzędu Statystycznego.

mbl/ sgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie