Bułgaria. Rolnicy boją się taniego zboża z Ukrainy. Zablokują przejścia graniczne

Świat
Bułgaria. Rolnicy boją się taniego zboża z Ukrainy. Zablokują przejścia graniczne
William John Gauthier/Fickr/CC BY-SA 2.0
Atak na Odessę. Rosjanie zaatakowali port dzień po podpisaniu porozumieniu ws. ukraińskiego zboża

Bułgarscy producenci zboża protestują przeciw taniemu importowi z Ukrainy. Zdecydowali, że będą blokować drogi i lądowe przejścia graniczne, przez które przejeżdżają ciężarówki z ukraińskim ziarnem.

Wiceprzewodniczący stowarzyszenia Ilija Prodanow poinformował, że w założeniu ukraińskie zboże ma przechodzić przez Bułgarię tranzytem, ale w rzeczywistości jego część pozostaje w kraju i uderza w interesy miejscowych producentów. Chodzi nie tylko o pszenicę i słonecznik, lecz także o jęczmień.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. CNN: Pożary trawią ukraińskie zboże. Rosjanie celowo bombardują pola

 

Prodanow podkreślił, że środki ochrony roślin, wykorzystywane w Ukrainie, są tanie, niebezpieczne i zakazane w UE. Dodał, że dokonywany import bez odpowiedniej fitosanitarnej kontroli jest niebezpieczny dla bułgarskich konsumentów.

Bułgaria to także duży eksporter zboża

Według przedstawicieli rolników w minionych tygodniach do Bułgarii trafiło około 280 tys. ton nasion słonecznika, które po przetworzeniu w kraju, trafia na rynek jako produkt bułgarski.

 

ZOBACZ: Działdowo. Mateusz Morawiecki odpowiada na pytanie rolnika z AgroUnii ws. ASF

 

Bułgaria sama jest znaczącym eksporterem zboża. W krajowych magazynach wciąż przechowuje się 2 mln ton pszenicy z ubiegłego roku, a nowe plony, choć niższe od ubiegłorocznych, szacowane są na ok. 6 mln ton. - To trzykrotnie więcej niż wynosi krajowa konsumpcja - poinformował Prodanow, apelując do resortu rolnictwa o ochronę rodzimych producentów i wstrzymanie nielegalnego według niego importu.

msm / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie