Chorwacja: We wtorek otwarcie mostu Pelješac. Łatwiejsza podróż do Dubrownika

Świat
Chorwacja: We wtorek otwarcie mostu Pelješac. Łatwiejsza podróż do Dubrownika
Wikimedia Commons/ Ponor - Praca własna, CC BY-SA 4.0
Most Pelješac ma 2440 m długości

26 lipca zostanie otwarty most łączący chorwacki półwysep Pelješac z resztą kraju. Kontynentalna część regionu przecięta jest wąskim terytorium należącym do Bośni i Hercegowiny. Otwarcie mostu oznacza, że podróżujący samochodem do Dubrownika i z powrotem nie będą musieli dwa razy przekraczać granicy państwowej na krótkim odcinku.

Most łączy najbardziej wysuniętą na południe część Chorwacji (m.in. z Dubrownikiem) z resztą jej terytorium. Dzięki temu podróżni będą mogli omijać miasto Neum leżące na terenie Bośni i Hercegowiny.

 

Pelješki most to most wantowy - obciążenia z pomostu przenoszone są na pylony poprzez ukośnie biegnące cięgna. Konstrukcja ma 2440 m długości i 23,6 m szerokości. Jego wysokość wynosi 55 metrów.

 

ZOBACZ: Chorwacja. Dron, który w marcu rozbił się w Zagrzebiu, przenosił bombę

 

Pomysł budowy mostu powstał wiele lat temu, koncepcja została publicznie ogłoszona w 2005 roku. Pierwsze prace rozpoczęły się w 2009 roku. Wcześniej przeciwko jego powstaniu protestowała Bośnia i Hercegowina, dla której oznacza to utratę dostępu do Adriatyku.

 

Właściwą budowę rozpoczęto 24 października 2007, zaś w styczniu 2009 r. rozpoczęła się budowa przyczółków mostu. Z powodu kryzysu ekonomicznego prace toczyły się jednak powoli.

Most Pelješac. Budowa pochłonęła 550 mln euro

Unia Europejska w 2013 roku zleciła wstępne studium wykonalności. Wykazało ono, że most Pelješac będzie najlepszym rozwiązaniem połączenia południa Chorwacji z resztą kraju. W 2018 roku rząd podpisał kontrakty na budowę mostu.

 

Inwestycja kosztowała 550 mln euro, z czego 357 mln euro zapewniła Unia Europejska.

 

28 lipca 2021 oficjalnie ogłoszono ukończenie budowy. Podano jednocześnie, że most zostanie udostępniony do ruchu w czerwcu 2022 r., po dokończeniu dróg dojazdowych. W maju termin przesunięto jednak na 26 lipca.

an/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie