Gwałtowne załamanie pogody. Burze z gradem i wichury nad Polską

Polska
Gwałtowne załamanie pogody. Burze z gradem i wichury nad Polską
Twitter/Facebook
Internauci dzielą się nagraniami z niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi

Ostrzeżenia przed burzami z gradem dla południowo-wschodniej Polski wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W najbliższym czasie liczba i aktywność burz stopniowo będzie narastała - dodał IMGW. Internauci dzielą się nagraniami obrazującymi opady gradu oraz silny wiatr, który wyrywa drzewa.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia przed burzami z gradem drugiego stopnia dla całej południowo-wschodniej Polski. 

 

- W sobotę, zwłaszcza wieczorem, będzie burzowo. Strefa tych burz będzie przemieszczała się z zachodu na wschód. Będzie im towarzyszył bardzo silny wiatr – powiedział dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Folwarski.

 

Meteorolog dodał, że na południu i bliżej centrum porywy wiatru podczas burz mogą wynosić do 90 km/h. Na pozostałym obszarze do 80 km/h. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 20 mm, a na południu kraju do 30 mm.

Deszcze i burze na wschodzie kraju

IMGW poinformował, że w nocy z soboty na niedzielę na wschodzie będzie padał deszcz i wystąpią burze. Opady wyniosą do 35 mm. Wiatr w czasie burz będzie osiągał prędkość do 85 km/h.

 

ZOBACZ: Francja. Pożary w rejonie Bordeaux. Ewakuowanych ponad 16 tys. osób

 

Dla powiatu warszawskiego zachodniego IMGW wydało następujący komunikat: "prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, miejscami do 100 km/h. Burze będą generować grad, miejscami duży".

 

- Aktywne komórki burzowe z silnymi opadami deszczu, a możliwe, że także gradu przemieszczają się na północ i północny wschód obszaru. Natężenie opadów deszczu towarzyszących burzom to około 10-15 mm/10 min. Porywy wiatru miejscami mogą przekraczać 90-95 km/h. W najbliższym czasie liczba i aktywność burz stopniowo będzie narastała - dodano.

 

Takie lub podobne komunikaty IMGW wystosował dla niemal wszystkich powiatów w południowo-wschodniej Polski.

 

Z kolei dla części powiatów w północno-wschodniej Polsce IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Dla powiatu białostockiego prognozowane są burze, "którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h". Miejscami może pojawić się grad.

 

 

ZOBACZ: Tatry. Padł rekord zimna w lipcu. -5,7 st. C w Litworowym Kotle

Internauci informują o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych

Niebezpieczna sytuacja pogodowa panuje także w Małopolsce. Występuje tam układ burzowy z superkomórkami burzowymi - przekazał IMGW. W Krakowie doszło do zalania ulic w wyniku intensywnych opadów deszczu.

 

 

Na jednym z osiedli w stolicy Małopolski towarzyszący burzy wiatr wyrwał drzewo, które spadło na samochód stojący na parkingu. 

 

 

W Nowym Sączu doszło do oberwania chmury. Zarejestrował to zdarzenie jeden z internautów i podzielił się nim w mediach społecznościowych.

 

Znów Kraków, tym razem intensywny opad gradu.

 

 

We wsi Kurów (woj. łódzkie) wystąpił niebezpieczny downburst (to silny wiatr wiejący w dół i promieniście we wszystkich kierunkach).

 

mbl/arż/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie