Dodatek węglowy, 3 tys. zł. Sejm przyjął ustawę

Polska
Dodatek węglowy, 3 tys. zł. Sejm przyjął ustawę
Polsat News
Gospodarstwa domowe otrzymają 3 tys. zł dodatku na zakup węgla

Sejm przyjął ustawę gwarantująca 3 tys. złotych dodatku węglowego dla gospodarstw domowych, które wykorzystują ten surowiec do ogrzewania. Za przyjęciem ustawy głosowało 261 posłów.

Głosowało 446 posłów. Ustawę poparło 261, przeciw było 36, a 149 wstrzymało się od głosu. 

 

Wcześniej Sejm odrzucił poprawki opozycji, zakładające m.in. rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną, podwyższenie jego wysokości z 3 do 6 tys. zł, czy też ograniczenie prawa do dodatku do tych gospodarstw domowych, gdzie dochód na osobę jest nie większy niż przeciętne wynagrodzenie w 2021 r.

Ustawa o dodatku węglowym 

Ustawa zakłada wypłatę 3 tys. dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako surowca do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. Maciej Samcik: Zimą wzrost cen energii o 70-80 proc.

 

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wyjaśniała, że dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł będzie przysługiwał dla każdego gospodarstwa domowego, które ogrzewane jest piecami na węgiel kamienny. Dodała, że przy jego wypłacie nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe.

 

Zakładany w ustawie maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według MF, z Narodowego Banku Polskiego będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł. Dodatkowo w ustawie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Ustawa o dodatku węglowym. Kto otrzyma dodatek? 

Dodatek otrzymają gospodarstwa domowe, które korzystają z kotła na paliwo stałe, kominka, kozy, ogrzewacza powietrza, trzonu kuchennego, piecokuchni czy też kuchni węglowej. lub pieca kaflowego. 

 

W rozumieniu paliwa stałe to węgiel kamienny, brykiel lub pelet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. 

 

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego należy złożyć do 30 listopada. Dokumenty złożone po terminie nie będą rozpatrywane. Weryfikacją wniosku zajmuje się wójt, burmistrz lub prezydent. Sprawdzane będzie jakie źródło ciepło zostało wskazane we wpisie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

 

Dodatek węglowy zostanie wypłacony w ciągu miesiąca od daty złożenia wniosku. 

 

dsk / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie