Nagłe wyłączenia największych elektrowni w Polsce. "Jesteśmy na granicy blackoutu"

Biznes
Nagłe wyłączenia największych elektrowni w Polsce. "Jesteśmy na granicy blackoutu"
Wikimedia Commons/ na zdjęciu Elektrownia Kozienice
Polskie Sieci Elektroenergetyczne przekazały na Twitterze, że system energetyczny pracuje stabilnie i w najbliższych dniach nie powinny wystąpić problemy.

Ostatnie i nadchodzące dni to nieplanowane wyłączenia bloków elektrowni: Połaniec, Opole, Kozienice, Turów. To największe jednostki energetyczne w kraju - informuje serwis strefainwestorow.pl. Jak zaznaczono, krajowy system energetyczny znalazł się na granicy blackoutu. Prawdopodobną tego przyczyną jest brak surowca, w tym przypadku węgla. PSE uspokaja, że system energetyczny pracuje stabilnie.

Serwis podkreśla, że 4 lipca przed blackoutem, czyli wielkoobszarową awarią krajowego systemu energetycznego, obronił nas import energii. "Operator, spółka PSE, nie dysponował nadwyżką mocy, co było niezwykle niebezpieczne. Zgodnie z danymi Towarowej Giełdy Energii w czerwcu br. nieplanowane ubytki mocy wyniosły około 10 tys. MW, a planowane 8 tys." - przekazano.

 

Głównym powodem krytycznej sytuacji systemu energetycznego miały być wówczas remonty elektrowni oraz awarie.

 

W czwartek jednak sytuacja ma być jeszcze poważniejsza. "Polskę nawiedzają upały, a część bloków węglowych przestaje pracować z powodu braku… węgla. Jednocześnie cała Europa pogłębia się w kryzysie energetycznym, co może utrudnić import, który zwykle ratował Polskę przed blackoutem" - informuje portal.

Brakuje węgla

Zgodnie z danymi Towarowej Giełdy Energii w czwartek mają miejsca nieplanowane wyłączenia bloków energetycznych. W ostatnich i nadchodzących dniach dotkną one m.in. bloki elektrowni: Połaniec, Opole, Kozienice, Turów. To największe jednostki energetyczne w kraju. Z tych samych danych wynika, że uruchomiono rezerwę w postaci bloku Elektrowni Dolna Odra.

 

"Prawdopodobnie nieplanowane wyłączenia bloków energetycznych wynikają z awarii oraz braku surowca. W Polsce brakuje węgla, w wyniku wprowadzonego w kwietniu embarga na paliwo z Rosji" - twierdzi serwis.

 

Jak dodano, dalszy rozwój wydarzeń będzie zależny od temperatur, zdolności importowych, dostępności energii na sąsiednich rynkach oraz efektów interwencyjnego skupu węgla ogłoszonego przez rządzących.

PSE uspokaja

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przekazały na Twitterze, że system energetyczny pracuje stabilnie i w najbliższych dniach nie powinny wystąpić problemy.

 

"Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie, zachowana jest także odpowiednia rezerwa w jednostkach wytwórczych. PSE na bieżąco monitorują pracę KSE, a według aktualnych analiz w najbliższych dniach nie powinny wystąpić problemy bilansowe." - czytamy.

 

 

zdr/pgo / strefainwestorow.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie