Jarocin. Pomnik Jana Szyszki oblany farbą. Burmistrz osobiście go wyczyścił

Polska
Jarocin. Pomnik Jana Szyszki oblany farbą. Burmistrz osobiście go wyczyścił
Adam Pawlicki/Twitter
Burmistrz Jarocina wyczyścił pomnik Jana Szyszki

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki osobiście wyczyścił pomnik byłego ministra środowiska Jana Szyszki. W nocy z soboty na niedzielę w Parku Szubianki w wielkopolskim Jarocinie nieustaleni sprawcy oblali go czerwoną farbą olejną. - Nie ma i nie będzie mojej akceptacji dla aktów wandalizmu - powiedział burmistrz.

Burmistrz Adam Pawlicki, wspólnie z wykonawcą odlewu Michałem Batkiewiczem wyczyścili 2-5 metrowy pomnik Jana Szyszki z czerwonej farby olejnej. Zrobili to przy użyciu palnika. Po wcześniejszym wykonaniu różnych testów okazało się, że była to najlepsza metoda na usunięcie farby.

 

- Protestuję przeciwko chamstwu, barbarzyństwu i braku szacunku w stosunku do ludzi, których upamiętniamy, którzy walczyli o niepodległość Polski i o to, żeby do takich sytuacji nie dochodziło - powiedział włodarz Jarocina tuż przed przystąpieniem do prac.

 

ZOBACZ: Pomnik Jana Szyszki oblany czerwoną farbą. Policja wszczęła postępowanie

 

Dodał, że do takich zdarzeń nie powinno dochodzić szczególnie w Jarocinie, gdzie co roku odbywa się festiwal wolności.

 

- Na scenie jarocińskiej występują wykonawcy z różną muzyką, o rozmaitych poglądach politycznych i różnej orientacji seksualnej. Śpiewają to, co chcą wyrazić i nikt im w tym nie przeszkadza. Wszystkich tu chętnie widzimy i tolerujemy. Dlatego nie ma i nie będzie mojej akceptacji dla aktów wandalizmu - powiedział Pawlicki.

 

 

Spór o pomnik Szyszki w Jarocinie

Do parku przybył radny Jerzy Walczak, który w obecności mediów odczytał "apel radnych, którzy nie poparli uchwały w sprawie wzniesienia w Jarocinie pomnika prof. Jan Szyszki".

 

- Pomnik został postawiony bez poszanowania prawa, wbrew woli mieszkańców i - w naszym przekonaniu - wyłącznie w politycznym interesie burmistrza, który teraz na siłę próbuje uzasadnić swoją samowolę wymyślanymi na potrzeby całej akcji rzekomymi zasługami prof. Jana Szyszki w Jarocinie - powiedział radny jarociński.

 

- Autorzy apelu oczekują, że burmistrz, w porozumieniu z rodziną śp. prof. Jana Szyszko, jak najszybciej ustali miejsce, do którego pomnik mógłby zostać przeniesiony tak, aby jego usytuowanie nie budziło kontrowersji i rzeźba nie była narażona na kolejne akty wandalizmu - dodał Walczak.

Monitoring przestał działać

Grupa radnych - jak wynika z treści apelu - domaga się też wyjaśnień w sprawie działania miejskiego monitoringu. - Jak to możliwe, że monitoring przestał działać dokładnie przez 3 minuty, w których doszło do zniszczenia pomnika, po czym został uruchomiony? - pytał Walczak. Zdaniem radnego z treścią apelu utożsamia się 7 radnych "z opozycyjnego klubu do ugrupowania burmistrza". Rada liczy 21 osób.

 

Walczak powiedział, że ich protest nie dotyczy pomnika, ale legalności jego postawienia. - Burmistrz pominął radę miejską w procesie decyzyjnym. Najpierw powinna być uchwała rady o wyrażeniu zgody na postawienie pomnika w takiej lokalizacji, a dopiero później burmistrz powinien był wystąpić o pozwolenie na budowę. Traktujemy to jako samowolę budowlaną - powiedział Walczak.

 

Pytany, czy gdyby wszystko odbyło się według oczekiwań grupy radnych, to zgodziliby się na pomnik prof. Szyszki odparł: - Nie. Pan Szyszko jest zbyt kontrowersyjną postacią i zbyt mało czasu upłynęło od jego śmierci, żeby już mu pomniki stawiać - oświadczył.

Oblany czerwoną farbą olejną

Znajdujący się w Parku Szubianki w wielkopolskim Jarocinie 2,5 metrowy pomnik byłego ministra środowiska Jana Szyszki został z soboty na niedzielę oblany czerwoną farbą olejną. Zauważył to dyżurny jarocińskiej policji.

 

Do zdarzenia doszło w momencie włamania do systemu miejskiego monitoringu i wyłączenia zasilania na czas popełnienia przestępstwa. Zdaniem burmistrza Adama Pawlickiego, to nie był przypadkowy atak wandalizmu, tylko "celowe, zaplanowane działanie".

 

Monument został odsłonięty w Jarocinie 27 czerwca.

msm/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie