USA. 6-metrowe fale na Hawajach. Podtopione domy, zalane drogi

Świat
USA. 6-metrowe fale na Hawajach. Podtopione domy, zalane drogi
Instagram/ken_ny.b
Wysokie fale przeszkodziły w organizacji wesela

Mające do sześciu metrów fale nawiedziły w weekend południowe wybrzeża Hawajów w USA. Woda z oceanu występowała z brzegów i zalewała i podtapiała domy. Fale zakłóciły... ślub. Weselnicy musieli uciekać z wybrzeża.

Amerykańska służba meteorologiczna National Weather Service wyjaśnia, że za kilkumetrowe fale odpowiada mieszanie się ciepłych i zimnych frontów nad oceanem. Szczyt niepogody przypadł w sobotni wieczór.

 

Wysokie bałwany przelewały się przez plaże, brzegi, falochrony i zabezpieczenia. Kilkanaście budynków zostało podtopionych lub zalanych.

 

Wyrzucana woda zalewała także drogi, uniemożliwiając przejazd. 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nature_Called (@ken_ny.b)

Pechowe wesele

Fale przeszkodziły w organizacji wesela zaplanowanego na sobotni wieczór w Kailua-Kona. Jedna z weselników, Sara Ackerman,  zarejestrowała zjawisko. 

 

Na nagraniu widać jak woda przelewa się przez zabezpieczenia, niszcząc zastawione na imprezę stoły i dekoracje. Pogoda zaczęła się psuć na pięć minut przez ceremonią. 

 

WIDEO: Wielkie fale na Hawajach. Podtopienia, zalane domy i... uciekający weselnicy 

 

 

- Były po prostu ogromne, filmowałam to co się działo, woda nagle zwyczajnie przeleciała przez murek i całkowicie zniszczyła wszystkie stoły i krzesła - mówiła autorka nagrania. 

 

ZOBACZ: Chiny. Ulewne deszcze i powodzie błyskawiczne. Tysiące ewakuowanych, kilkanaście ofiar

 

Żywioł nie powstrzymał jednak zaślubin. Weselnicy przenieśli się dalej od brzegu i kontynuowali ceremonię. - Ocean był na prawdę dziki, to było świetne do zdjęć - dodała Sara. 

 

Większość dużych letnich fal nie przekracza wysokości trzech metrów. - Mieliśmy kilka fal, które sięgały sześciu metrów, a nawet prawie siedmiu – powiedział Chris Brenchley z hawajskiego oddziału National Weather Service. - To były poziomy historyczne - zaznaczył. 

laf/ac/map / AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie