Pakistan. Tragedia na weselu. Utonęło co najmniej 20 osób. Kolejne 30 poszukiwanych

Świat
Pakistan. Tragedia na weselu. Utonęło co najmniej 20 osób. Kolejne 30 poszukiwanych
Reuters
Co najmniej 20 osób utopiło się w rzece Indus w Pakistanie, w wyniku przewrócenia się łodzi

Co najmniej 20 osób utopiło się w rzece Indus w Pakistanie, w wyniku przewrócenia się łodzi. Około 90 osób zostało wyciągniętych przez nurków, a 30 wciąż jest poszukiwanych. Pasażerowie zmierzali na wesele. Jak poinformowały władze, ofiary to głównie kobiety i dzieci.

Jak wynika z doniesień mediów, łódź była przepełniona. Na pokładzie znajdowało się ponad 100 osób. Płynęły one na wesele w dystrykcie Sadikabad, w centralnej części kraju. Wtedy też łódź się przewróciła. 

 

- Do tej pory wydobyliśmy 20 ciał. Większość z ofiar to kobiety - przekazał telewizji Geo News TV przedstawiciel lokalnych władz Aslam Tasleem. Dodał, że około 30 osób wciąż jest zaginionych. 

 

 

Wszystkie osoby, które znajdowały się na łodzi, to członkowie jednej rodziny. Uczestniczyli w procesji, pokonywali rzeką by dostać się na wesele krewnego.

 

- Nie wiemy ile osób dokładnie było na łodzi, szacujemy tylko na podstawie zeznań członków rodziny - powiedział Tasleem.

"Liczba ofiar może wzrosnąć"

W akacji ratunkowej bierze udział około 35 nurków z państwowej służby ratowniczej. 

 

- Wygląda na to, że większość osób, które się utopiły to kobiety. Bo mężczyźni zazwyczaj potrafią pływać. Liczba ofiar może wzrosnąć - ocenił natomiast oficer policji Mohammad Hammad. 

 

 

Jak poinformowały władze, wśród uratowanych osób znajdowała się druhna panny młodej. Nie jest natomiast wiadome czy wypadek przeżyła panna młoda. Potwierdzono też, że wszystkie ciała wyłowione przez ratowników należały do kobiet i dzieci.

 

W oficjalnym komunikacie premier kraju Shahbaz Sharif wyraził swój żal i smutek z powodu incydentu. Poprosił też lokalne władze o wzmożone wysiłki w poszukiwaniu zaginionych osób. 

Kobiety w Pakistanie nie są zachęcane do nauki pływania

Wypadki tego typu są częste w Pakistanie, gdzie niestabilnych, drewnianych łodzi używa się do transportu towarów i ludzi na rzekach i jeziorach. Zazwyczaj bez używania kamizelek ratunkowych.

 

Mieszkańcy pakistańskich wsi używają tego typu transportu, by uniknąć wysokich kosztów transportu samochodowego. Dodatkowo, drogi często znajdują się daleko od ich domów.

 

Jednakże kobiety w Pakistanie nie są powszechnie zachęcane do nauki pływania. Większość ich publicznego zachowania wciąż regulują tam konserwatywne kodeksy skromności. 

 

jsd/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie