Niemcy. Konstruował bomby, żeby zabijać "Żydów i nie-białych". Neonazista zatrzymany

Świat
Niemcy. Konstruował bomby, żeby zabijać "Żydów i nie-białych". Neonazista zatrzymany
Dresden Polizei/Flickr.com
Konstruował bomby, żeby zabijać "Żydów i nie-białych". Niemiecki neonazista zatrzymany

17-letni Lukas F., uczeń z Poczdamu, konstruował bomby, by zabijać "Żydów, nie-białych, lewicowców i marksistów" – poinformowali śledczy z Brandenburgii. Nastolatek kierował też grupą osób o podobnych poglądach na Telegramie i był członkiem globalnej neonazistowskiej organizacji.

"W masce z wizerunkiem czaszki, z nożem bojowym, w kamuflażu, na tle flagi ze swastyką" – opisuje "Bild" zdjęcie, na którym pozował Lukas F. Nastolatek od sześciu tygodni przebywa w więzieniu dla nieletnich, z nakazem aresztowania. Pozostanie zamknięty, ponieważ zdaniem sędziego po aresztowaniu trzeciego czerwca przejawiał "wzmożone ryzyko ucieczki". 

 

Nastolatek urodził się na Białorusi. Gdy miał rok, jego rodzice przenieśli się wraz z nim do Niemiec. Zdaniem śledczych, nadal ma związki rodzinne i społeczne z Białorusią. Prokuratura zainteresowała się nim ponad rok temu. Według informacji gazety "WELT am Sonntag" 17-latek miał kierować grupą czatową "Totenwaffe" na Telegramie, w której było ponad sto osób z różnych krajów.

Uznany "osoba niebezpieczną", skonstruował trzy bomby

Lukas F. został uznany za "osobę niebezpieczną" przez służby bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Brandenburgii. Był także członkiem globalnej nazistowskiej organizacji sieci "Feuerkriegs-Division", co wyszło na jaw w wyniku przeszukania i skonfiskowania jego laptopa i telefonu komórkowego latem 2021 roku.

 

ZOBACZ: Niemcy: Swastyki na steli Pomnika Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie

 

Ponadto, jak ujawnili śledczy, w domu Lukasa F. znaleziono pozostałości chemikaliów, z których skonstruował trzy bomby, które przetestował na terenie nieczynnych koszar pod Poczdamem. Na nagranym filmie widać, jak bomby wybuchają z ogromną siłą, niszcząc betonową część budynku.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie