Czechy. Czwarta dawka dostępna dla wszystkich. Szczepienia bez rejestracji

Świat
Czechy. Czwarta dawka dostępna dla wszystkich. Szczepienia bez rejestracji
PAP/EPA/NYEIN CHAN NAING
Na koniec ubiegłego tygodnia roboczego w szpitalach w Czechach przebywało 400 osób

W Czechach osoby powyżej 18 lat, które szczepiły się przeciwko Covid-19 przed czterema miesiącami, mogą od poniedziałku przyjmować drugą dawkę przypominającą. Resort zdrowia zaleca szczepienie osobom po 60. roku życia oraz należącym do grup podwyższonego ryzyka.

Na szczepienia można się zgłaszać bez rejestracji do jednego z ponad 350 punktów w przychodniach i szpitalach. Od połowy sierpnia ma działać system wcześniejszej rezerwacji wizyt.

 

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w Czechach pełny cykl szczepień ma 6,9 mln osób. Ponad 4,2 mln z nich przyjęło dawkę przypominającą, którą zaczęto podawać jesienią 2021 roku.

Więcej zakażeń w Czechach 

W Czechach od kilku tygodni epidemia koronawirusa przyspieszyła, co zdaniem ekspertów związane jest z agresywnymi podwariantami BA.4 i BA.5 Omikronu.

 

Na koniec ubiegłego tygodnia roboczego w szpitalach przebywało 400 osób, z których 12 było w ciężkim stanie. Tydzień wcześniej hospitalizowanych było mniej niż 300.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. 120 tys. funtów odszkodowania za śmierć po szczepionce przeciw COVID-19

 

Ekspert resortu zdrowia Ladislav Duszek sugeruje, że liczba zakażonych będzie rosła jeszcze przez dwa tygodnie, potem prawdopodobnie zacznie się zmniejszać.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie