Wołodymyr Zełenski zwolnił szefa SBU i prokurator generalną

Świat
Wołodymyr Zełenski zwolnił szefa SBU i prokurator generalną
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę zwolnił szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Iwana Bakanowa i prokurator generalną Irynę Wenediktową. Dekrety datowane na 17 lipca opublikowano w niedzielę wieczorem na stronie internetowej prezydenta.

W niedzielę wieczorem na stronie internetowej prezydenta opublikowano dekrety o zdymisjonowaniu Bakanowa - wieloletniego przyjaciela Zełenskiego - i Wenediktowej. Pełnienie obowiązków prokuratora generalnego prezydent powierzył dotychczasowemu zastępcy prokuratora generalnego Ołeksijowi Symonence.

 

Jak przekazał, na Ukrainie dotychczas zarejestrowano ponad 650 postępowań karnych wobec pracowników organów ścigania w związku ze zdradą stanu i kolaboracjonizmem. Ok. 200 osób poinformowano o możliwości popełnienia przestępstwa. Ponad 60 pracowników organów prokuratury i SBU zostało na ukraińskim terytorium okupowanym przez siły rosyjskie i współpracuje z przeciwnikiem - kontynuował szef państwa.

 

- Taka skala przestępstw wobec podstaw narodowego bezpieczeństwa państwa i powiązania, które wykryto między pracownikami struktur siłowych Ukrainy i służbami specjalnymi Rosji, budzą bardzo poważne pytania do odpowiednich kierowników (organów). Każde z takich pytań otrzyma odpowiednią odpowiedź - powiedział Zełenski. 

 

 

 

zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie