Ambasador USA: Putin jest najprawdopodobniej świadomy zbrodni popełnianych przez Rosjan w Ukrainie

Świat
Ambasador USA: Putin jest najprawdopodobniej świadomy zbrodni popełnianych przez Rosjan w Ukrainie
PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN / POOL
Prezydent Rosji Władimir Putin

Rosyjski prezydent Władimir Putin jest najprawdopodobniej świadomy tortur, gwałtów, przymusowej relokacji i innych zbrodni wojennych popełnianych przez jego żołnierzy w Ukrainie - powiedział amerykański ambasador przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Michael Carpenter, cytowany przez portal U.S. News.

- Chcemy podkreślić, że nikt nie będzie wyjęty spod prawa i wszyscy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział w piątek Carpenter.

 

 

Dyplomata podkreślił, że "możemy założyć, że duża część rosyjskich władz powinna być świadoma tego, co dzieje się w Ukrainie".

 

Komentując zbrodnie, których w podkijowskiej Buczy dopuszczali się rosyjscy żołnierze, Carpenter zaznaczył, że "trudno jest sobie wyobrazić, żeby Kreml nie wiedział w kwietniu, co działo się w tym mieście".

Atak rakietowy na Winnicę

W czwartek, 14 lipca rosyjskie rakiety Kalibr uderzyły w centrum Winnicy, miasta w środkowej Ukrainie. Zniszczone zostało kilka budynków, w tym budynek Jubilejny, w którym znajdowały się pomieszczenia biurowe i punkty usługowe oraz Dom Oficerów - obiekt kultury z salą koncertową. Zniszczone zostało także centrum medyczne, które przylegało do Jubilejnego. W pożarze spłonęło także kilkadziesiąt samochodów.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Okupanci wywożą do Rosji setki tysięcy Ukraińców. Anthony Blinken apeluje

 

Jak powiadomiły władze obwodu, w ataku zginęły 24 osoby. Cztery osoby wciąż są uznane za zaginione.

 

Podano także, że w szpitalach pozostaje 68 osób, wśród nich czworo dzieci. Los czterech osób wciąż nie został ustalony. Atak rakietowy na centrum Winnicy to element prowadzonej systematycznie rosyjskiej kampanii uderzeń w dzielnice mieszkalne miast - ocenił natomiast w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).

jsd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie