Rosyjski atak na Winnicę. Od rakiet zginęły dzieci: 4-latka i dwaj chłopcy w wieku 7 i 8 lat

Świat
Rosyjski atak na Winnicę. Od rakiet zginęły dzieci: 4-latka i dwaj chłopcy w wieku 7 i 8 lat
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
W piątek w mieście oraz w obwodzie winnickim ogłoszono żałobę

Wśród ofiar czwartkowego ataku rakietowego Rosji na centrum Winnicy w środkowej Ukrainie są chłopcy w wieku siedmiu i ośmiu lat. Pierwszy wraz z mamą zginął w ostrzelanym centrum medycznym, drugi spłonął w samochodzie. Wcześniej poinformowano, że w ataku zginęła czteroletnia Liza.

W Winnicy zginęły 23 osoby, wciąż nie zidentyfikowano ciał czterech z nich. Osiem osób uznano za zaginione. Jeden z chłopców w chwili uderzenia pocisku przechodził badania lekarskie. Zginął na miejscu wraz z mamą - powiadomił szef ukraińskiej policji Ihor Kłymenko.

 

Drugi chłopiec siedział się w samochodzie, czekając na wujka. Zginął w aucie, gdy wybuchł pożar. Jego wujek jest w szpitalu – odrzuciła go fala uderzeniowa po wybuchu.

 

 

Mama czteroletniej Lizy, dziewczynki z syndromem Downa, którą jeszcze w czwartek zidentyfikowano jako jedną z ofiar ataku, jest w ciężkim stanie w szpitalu. Wybuch oderwał jej nogę. W chwili ataku kobieta z córką wracały z zajęć logopedycznych – podały media, powołując się na Instagram matki.

 

Policja powiadomiła, że zidentyfikowała już, w tym dzięki badaniom DNA, ciała 19 z 23 ofiar. Do placówek medycznych zgłosiło się 197 osób, 80 zostało hospitalizowanych - podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Wśród rannych jest czworo dzieci.

 

 

Rosyjskie ataki na Winnicę 

W czwartek rosyjskie rakiety Kalibr, wystrzelone z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym, uderzyły w centrum Winnicy, miasta w środkowej Ukrainie. Zniszczyły kilka budynków, w tym budynek Jubilejny, w którym znajdowały się pomieszczenia biurowe i punkty usługowe oraz Dom Oficerów – obiekt kultury z salą koncertową.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Winnica i Mikołajów celem rosyjskich ataków rakietowych. Są ofiary

 

Z relacji w mediach wynika, że zniszczone zostało także centrum medyczne, które przylegało do Jubilejnego. W pożarze spłonęło kilkadziesiąt samochodów.

 

Według dowództwa Południe ukraińskiej armii pociski manewrujące odpalono z małego okrętu rakietowego pod Sewastopolem na okupowanym Krymie.

 

W piątek w mieście oraz w obwodzie winnickim ogłoszono żałobę.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie