Chile: Bunt Indian nie gaśnie. Prezydent Borić przedłuża stan wyjątkowy

Świat
Chile: Bunt Indian nie gaśnie. Prezydent Borić przedłuża stan wyjątkowy
CLAUDIO REYES/AFP/East News
Indian z plemienia Mapuczów od lat występują przeciwko rządzącym, walcząc o swoje ziemie. Na zdjęciu zamieszki z października 2020 r.

Gabriel Borić, lewicowy prezydent Chile, po raz trzeci w ciągu dwóch miesięcy odwołał się do parlamentu, aby zezwolił na użycie wojska do interwencji na terenie chilijskiej Araukanii i sąsiedniego regionu Biobio przeciwko bojówkom miejscowych Indian z plemienia Mapuczów.

Borić przez pierwsze miesiące po wyborze na najwyższe stanowisko w państwie próbował bezskutecznie doprowadzić do dialogu między społecznością miejscowych Indian i administracją regionalną.

 

ZOBACZ: Brazylia: Amazonia znika w oczach. Wylesiony obszar pięć razy większy od Nowego Jorku

 

119 członków 135-osobowej Izby Deputowanych głosowało w środę za przedłużeniem o dalszych 15 dni stanu wyjątkowego w Araukanii, rejonu położonego w środkowej cześci Chile. Nastąpiło to po tym jak w regionie doszło do kolejnych aktów przemocy ze strony bojówek złożonych z Mapuczów, indiańskich mieszkańców tych terenów, zwanych również Araukanami.

Przeciw wycince dziewiczych lasów

Około sześciuset kilometrów na południe od stolicy, Santiago de Chile, w ciągu ostatnich 48 godzin bojówki zamaskowanych Indian spaliły osiem samochodów ciężarowych wywożących drewno wycinane w lasach prowincji Biobio zamieszkanej przez Mapuczów.

 

Rdzenna ludność chilijskiej Araukanii (której część należy do sąsiedniej Argentyny) walczy środkami pokojowymi o odzyskanie terenów odebranych im w XIX wieku. Coraz częściej pojawiają się jednak grupy Indian stosujących przemoc dla osiągnięcia swego celu. Dokonują oni ataków na magazyny i środki transportu należące do przedsiębiorstw prowadzących wycinkę dziewiczych lasów.

 

ZOBACZ: Chile. Prezydent ogłosił stan wyjątkowy na południu kraju

 

Według miejscowych władz administracyjnych, przemocą posługują się na tych terenach również złodzieje cennych gatunków drewna i handlarze narkotyków działający w Araukanii po obu stronach długiej granicy chilijsko-argentyńskiej.

Możliwa militaryzacja terenów Araukanii 

Parlament Chile jest wciąż podzielony w kwestii stosowania przemocy w Araukanii wobec buntu jej rdzennej ludności. Część parlamentarzystów opowiada się za militaryzacją tych terenów łącznie ze znajdującymi się tam miastami.

 

Grupa deputowanych, którym przewodzi lewicowa parlamentarzystka z plemienia Indian Mapuczów, Emilia Nuyado, wzywa polityków do rozwiązania problemu Araukanii w drodze "pokojowego dialogu".

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie