Malawi. Około 250 słoni trafi do nowego domu. Zostaną przetransportowane

Świat
Malawi. Około 250 słoni trafi do nowego domu. Zostaną przetransportowane
AP
Słonie są transportowane specjalną ciężarówką

Około 250 słoni zostanie uśpionych, a potem przewiezionych 350 kilometrów z Parku Narodowego Liwonde we wschodnim Malawi w Afryce do Parku Narodowego Kasungu w centrum kraju. Przeprowadzkę spowodowała nadmiarowa liczba słoni. W parku Liwonde zrobiło się zbyt... tłoczno.

- Wskazuje to na sukces pod względem pracy, którą tutaj wykonujemy, ponieważ obecnie populacja słoni przyrasta w tempie 10 procent rocznie, co jest maksymalnym poziomem, jakim mogą się rozmnażać - wyjaśnił Samuel Kamoto, dyrektor African Parks, zarządzającej parkiem Liwonde. 

 

Dodał, że dla parku to wyróżnienie, a dla Afryki skarb, ponieważ nadmiarowe słonie "zaludnią" tereny, gdzie ich populacja jest słaba. W Liwonde słoni jest dwa razy więcej, niż park, biorąc pod uwagę względy naturalne, jest w stanie pomieścić.

Klęska urodzaju 

580 kilometrów kwadratowych Parku Narodowego Liwonde może być domem dla około 300 słoni, ale obecnie jest ich tu około 600. Rosnąca liczba słoni w jednym parku groziła konfliktem między zwierzętami a pozostałymi żyjącymi tam gatunkami.

 

- Populacja tych zwierząt w parku jest obecnie wysoka, co w pewnym stopniu wpływa również na okolicznych mieszkańców, ponieważ te słonie czasami wyłamują ogrodzenia, zagrażają życiu ludzi i niszczą ich własność - mówi Mathias Kachepa Elisa, menedżer z African Parks.

 

Uśpione młode słonia jest przenoszone na specjalną ciężarówkęAP
Uśpione młode słonia jest przenoszone na specjalną ciężarówkę
Do załadowania słoniątka na ciężarówkę potrzeba było aż 9 mężczyznAP
Do załadowania słoniątka na ciężarówkę potrzeba było aż 9 mężczyzn

 

Populacja słoni jest wciąż słaba w innym parku w Malawi. Park Narodowy Kasungu przyjmie około 250 słoni z Liwande.  

 

Schwytanie wystarczającej liczby słoni zajmie około sześciu tygodni. Odbędą potem liczącą ponad pół tyciąca kilometrów podróż do nowego domu. 

laf/ sgo/AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie