Uchodźcy z Ukrainy. Sondaż: 65 proc. nie planuje na razie powrotu do kraju

Świat
Uchodźcy z Ukrainy. Sondaż: 65 proc. nie planuje na razie powrotu do kraju
PAP/EPA/DUMITRU DORU
Uchodźcy z Ukrainy w Mołdawii

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie biura UNHCR, dwie trzecie ukraińskich uchodźców nie planuje na razie powrotu do kraju. 16 proc. chce wrócić do ojczyzny w najbliższym czasie, a 9 proc. ma w planach wyjazd do innego kraju.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zleciło ankietę na temat uchodźców z Ukrainy. Badanie przeprowadzono w maju i czerwcu na grupie 4900 Ukraińców przebywających w Polsce, Czechach, Węgrzech, Mołdawii, Rumunii i Słowacji.

 

Jak wynika z sondażu "Życie w zawieszeniu: profile i intencje uchodźców z Ukrainy", większość ankietowanych twierdzi, że chce wrócić do kraju, kiedy pojawi się taka możliwość, ale 65 proc. planuje na razie pozostać tam, gdzie jest, a 9 proc. wyjechać do jeszcze innego państwa. Głównym czynnikiem, który mógłby zachęcić obywateli Ukrainy do powrotu, jest zmniejszenie intensywności działań wojennych.

 

Ok. 16 proc. ankietowanych zadeklarowało chęć odwiedzenia Ukrainy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, lecz niemal wszyscy zadeklarowali, że tylko na krótki okres - by zobaczyć się z krewnymi i znajomymi lub uporządkować sprawy.

Plany różnią się w zależności od regionu pochodzenia

Plany ankietowanych znacznie się różnią od regionu, w którym dotychczas mieszkali - wśród chętnych do powrotu o wiele więcej jest mieszkańców Kijowa i obwodów zachodnich niż mieszkańców wschodu i północy Ukrainy. Wśród tych, którzy planują pozostanie w kraju, w którym obecnie przebywają, większość stanowią ci, którzy opiekują się dziećmi lub starszymi rodzicami. Są to głównie osoby, które wyjechały na początku wojny i mieszkają w mieszkaniu udostępnionym im przez kogoś lub które sami wynajmują.

 

Wśród tych, którzy chcą pojechać dalej, zauważalnie dominują ci, którzy wyjechali niedawno oraz ci, którzy mieszkają w centrach dla uchodźców. Najczęściej osoby takie chcą wyjechać do Niemiec (33 proc.), Czech (7 proc.) albo Kanady (5 proc.).

 

ZOBACZ: Groźby w rosyjskiej TV: "Pójdziemy aż do Warszawy"

 

70 proc. ankietowanych wyjechało z kraju razem z kimś, najczęściej z najbliższymi krewnymi. 90 proc. spośród takich osób to matki z dziećmi. 82 proc. zostawiło w kraju co najmniej jednego bliskiego członka rodziny. 77 proc. ma wykształcenie wyższe albo średnie zawodowe i doświadczenie w pracy.

 

Spośród 8,8 mln osób, które wyjechały po 24 lutego, za granicą pozostaje wciąż 5,6 mln - podsumował UNHCR. 

jk/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie