Pogoda na poniedziałek. IMGW: Burze i ulewy w całym kraju. Ostrzeżenia pierwszego stopnia

Polska
Pogoda na poniedziałek. IMGW: Burze i ulewy w całym kraju. Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Flickr
W poniedziałek będzie pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Oprócz zachodnich krańców, lokalnie możliwe są burze z gradem

Poniedziałek będzie pochmurny, nad Polską będą utrzymywały się masy chłodnego powietrza polarno-morskiego - powiedziała Dorota Pacocha z IMGW-PIB. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem w województwach pomorskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim w poniedziałek od rana do wieczora. Spodziewane są opady deszczu do około 20 mm i porywy wiatru do 70 km/h.

Jak przekazała Dorota Pacocha z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB, w poniedziałek Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad Łotwą i chłodnych mas powietrza polarno-morskiego. Od zachodu do kraju zbliża się klin wyżowy z centrum nad Morzem Północnym, który przyniesie ze sobą wyraźne ocieplenie.

 

Pochmurny poniedziałek

- W poniedziałek będzie pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Oprócz zachodnich krańców, lokalnie możliwe są burze z gradem i opadami do 10-20 milimetrów deszczu. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie 18-22 stopnie C., a w rejonach podgórskich około 15 stopni C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami na zachodzie dość silny i porywisty, północno zachodni i zachodni - powiedziała Dorota Pacocha z IMGW-PIB.

 

 

Noc nadal pochmurna, ze słabymi opadami deszczu. We wschodniej połowie kraju możliwe są zanikające burze, w czasie których porywy wiatru mogą osiągać do 65 km/h. Temperatura minimalna nad ranem wyniesie od 11 do 16 stopni C. Od wtorku nad zachodnią połowę kraju napływać będą masy ciepłego powietrza i tam w środę temperatury mogą zbliżyć się do 30 stopni C. 

IMGW: Alerty pierwszego stopnia 

"Burze mogą występować dziś niema w całym kraju" - czytamy w komunikacie IMGW. "W trakcie burz opady będą miały natężenie do 10-15 mm/h, ale kumulacje mogą dochodzić do ok. 20-25 mm, porywy do 65-70 km/h. Lokalnie grad. Burze przemieszczać się będą powoli z płn. i płn. zach. w kierunku płd. i płd.-wsch." - dodano.

 

 

Alert pierwszego stopnia obowiązuje z kolei w poniedziałek od rana do wieczora we wszystkich powiatach województwa lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

 

Tam IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do około 20 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Może wystąpić grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska synoptycy ocenili na 75 proc.

Pomorskie

W województwie pomorskim prognozowane są burze, którym podobnie jak w lubelskim i kujawsko-pomorskim, miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do około 20 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. W niektórych częściach województwa pojawić się grad.

 

 

Prognozy dotyczą całego województwa z wyłączeniem powiatów: słupskiego, bytowskiego i człuchowskiego. Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek do godz. 20.

nb / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie