Chiny. Makau zamyka kasyna, usiłując powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa

Świat
Chiny. Makau zamyka kasyna, usiłując powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa
Pixabay/GregMontani
Makau odnotowało od połowy czerwca około 1500 infekcji koronawirusa

Władze Makau po raz pierwszy od dwóch lat zdecydowały o zamknięciu wszystkich kasyn znajdujących się w tym regionie administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej - podał Reuters. Ponad 90 procent mieszkańców Makau jest w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, ale po raz pierwszy muszą zmierzyć się z szybko rozprzestrzeniającym się wariantem Omikron.

Ponad 30 kasyn w całym mieście, wraz z innymi placówkami, które nie są częścią infrastruktury krytycznej, będzie zamkniętych przez tydzień, a mieszkańcom nakazano, pozostanie w domach. Policja będzie kontrolować osoby pozostające poza domem, a na tych, którzy się nie zastosują, zostaną nałożone surowe kary - poinformowały władze Makau.

 

Szpitale, apteki, supermarkety i rynki świeżej żywności to niektóre z podstawowych usług, które mogą być nadal dostępne.

Wzrost zakażeń COVID-19 w Makau

Makau odnotowało od połowy czerwca około 1500 infekcji koronawirusa. Zgodnie z danymi władz około 19 000 osób jest objętych obowiązkową kwarantanną.

 

ZOBACZ: Chiny. Sugestia władz, że restrykcje covidowe mogą trwać pięć lat. Cenzura usuwa dyskusję z sieci

 

Rząd wahał się przed zamknięciem kasyn ze względu na obawy, że takie działanie miałoby negatywny wpływ na lokalny rynek pracy, jako że przemysł ten bezpośrednio i pośrednio zatrudnia większość populacji i zapewnia ponad 80 procent dochodów publicznych.

 

Analitycy uważają, że prawdopodobnie zamknięcie kasyn może się przedłużyć o kolejne kilka tygodni, a odzyskanie przychodów z gier jest mało prawdopodobne do końca trzeciego lub czwartego kwartału.

Makau. Ponad 90 proc. mieszkańców w pełni zaszczepionych

"Nawet jeśli epidemia w Makau znajdzie się pod kontrolą, prawdopodobnie minie kolejnych kilka tygodni, zanim będzie można znieść wymogi kwarantanny" - powiedział w rozmowie z agencją Reutera Terry Ng, analityk Daiwa Capital Markets w Hongkongu.

 

Władze próbując zwiększyć możliwości radzenia sobie z falą zakażeń, przeznaczyły także dwa hotele w popularnych kurortach do wykorzystania jako placówki medyczne.

 

Ponad 90 procent mieszkańców Makau jest w pełni zaszczepionych przeciwko kornawirusowi, ale po raz pierwszy miasto musi zmierzyć się z szybko rozprzestrzeniającym się wariantem Omicron.

nb/wka/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie