Badanie: Coraz więcej Szwedów opuszcza kraj

Świat
Badanie: Coraz więcej Szwedów opuszcza kraj
Flickr/Karl Baron
Według badania, 8 na 10 szwedzkich emigrantów poleca swoim rodakom wyjazd za granicę

Już blisko 700 tys. Szwedów mieszka za granicą - wynika z najnowszych danych organizacji non-profit Svenskar i Världen. W ostatnich latach liczba szwedzkich emigrantów wyraźnie rośnie. Jak się okazuje, większość z tych, którzy już wyjechali, poleca swoim rodakom opuszczenie kraju.

Według danych zebranych przez organizację, za granicą mieszka dokładnie 685 tys. Szwedów. To wzrost w porównaniu z badaniem z 2015 roku, kiedy to liczba ta wynosiła 660 tys.

 

- Nie możemy powiedzieć z całą pewnością, w jaki sposób pandemia wpłynęła na liczbę Szwedów za granicą, ale prawdopodobnie miała na to wpływ zwiększona niepewność związana ze zdrowiem, zamkniętymi granicami i szczepieniami oraz chęć życia blisko rodziny i przyjaciół - mówi sekretarz generalna organizacji Cecilia Borglin.

Najpopularniejszym kierunkiem USA

Szacuje się, że Szwedzi mieszkają w co najmniej 177 z ponad 200 krajów świata. Lwia część, bo 62 proc., mieszka w Europie, jednak najpopularniejszym kierunkiem emigracji pozostają Stany Zjednoczone. Według badania, mieszka tam około 179 tys. Szwedów. 

 

Na drugim miejscu znajduje się Hiszpania (104 tys.), a na trzecim Wielka Brytania (100 tys.).

 

Organizacja przeprowadziła także ankietę wśród 10 tys. Szwedów mieszkających za granicą. Jak się okazało, główne powody emigracji to miłość i klimat. Na miejscu doceniają oni możliwość uczestniczenia w innej kulturze, jednak mają zazwyczaj problemy z załatwianiem spraw urzędowych; narzekają na biurokrację.

 

ZOBACZ: USA. Migranci zginęli w rozgrzanej ciężarówce. Kierowca udawał ofiarę

Wykształceni emigrują na Wyspy

W badaniu podzielono szwedzkich emigrantów na cztery główne grupy: specjaliści, towarzysze (emigracja z miłości), studenci i emeryci. Według analizy, to ta ostatnia grupa jest najmniej zainteresowana powrotem do Szwecji.

 

Najwięcej specjalistów - ludzi dobrze wykształconych i zarabiających więcej, niż statystyczny Szwed - wybiera emigrację do Wielkiej Brytanii. Większość osób towarzyszących swoim partnerom emigruje z kolei do USA. Zdecydowana większość Szwedów studiujących za granicą woli to robić w Wielkiej Brytanii.

 

Według badania, 8 na 10 szwedzkich emigrantów poleca swoim rodakom wyjazd za granicę.

zdr/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie