Rada Polityki Pieniężnej podniesie stoy procentowe? Dziś decyzja

Biznes
Rada Polityki Pieniężnej podniesie stoy procentowe? Dziś decyzja
Flickr/Łukasz Radziejewski

Rada Polityki Pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu podniesie stopy procentowe o 75 pkt. bazowych - oceniają analitycy firmy Ebury. Według ekspertów zbliżamy się do momentu, w którym RPP zakończy podnoszenie stóp.

"Większość ekonomistów, w tym również my, spodziewa się podwyżki stóp NBP o 75 pkt bazowych – czyli ruchu jak w ostatnich dwóch miesiącach. Część prognostów opowiada się jednak za podwyżką o 100 pkt. bazowych, a podobna liczba – o tylko 50 pkt. bazowych" - podano w komentarzu Ebury.

 

Analitycy Ebury ocenili, że podwyżka o skali mniejszej niż 75 pkt. bazowych wpłynęłaby negatywnie na notowania złotego.

"To jest bardzo duży dylemat"

Podwyżki stóp o 75 pkt bazowych spodziewa się również Jarosław Sadowski, główny analityk Expander. Ekspert nie wyklucza jednak wyższych podwyżek. 

 

- Ze względu na wysoką inflację obawiam się, że ta podwyżka może być nawet wyższa - o 100 pkt. bazowych - powiedział w Polsat News.

 

ZOBACZ: Wakacje kredytowe dla wszystkich. Pietraszkiewicz: To jest rozwiązanie niesprawiedliwe

 

- To jest bardzo duży dylemat. Z jednej strony mamy perspektywę mocnego spowolnienia gospodarczego, z drugiej mamy osłabiającego się złotego. Trudno więc przewidzieć jaka będzie decyzja RPP - stwierdził.  

 

Według analityków zbliżamy się do momentu, w którym RPP zakończy podnoszenie stóp. Sądzą oni jednak, że po podwyżce w lipcu po wakacjach powinno nastąpić dalsze zacieśnianie, być może o mniejszej skali, chyba że sytuacja gospodarcza znacznie się pogorszy.

Dziewięć podwyżek z rzędu

"Jednocześnie co najmniej równie istotna jak sama decyzja będzie komunikacja Rady po posiedzeniu. Pozwoli ona ocenić zamiary banku centralnego w kontekście pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Oświadczenie po decyzji, nowe projekcje makroekonomiczne i komentarze prezesa Adama Glapińskiego podczas konferencji prasowej następnego dnia będą uważnie analizowane przez inwestorów w poszukiwaniu wskazówek dotyczących dalszych kroków banku centralnego" - dodali.

 

Według Ebury kluczowym argumentem za kontynuacją podwyżek stóp w Polsce jest rosnąca inflacja.

 

ZOBACZ: Kiedy spadną ceny mieszkań. Ekspert: Przespaliśmy temat, teraz spijamy tę gorzką śmietankę

 

Rada Polityki Pieniężnej na początku czerwca podniosła stopy procentowe o 75 pkt. bazowych. Tym samym stopa referencyjna NBP wzrosła do 6 proc., stopa lombardowa do 6,5 proc., stopa depozytowa zaś do 5,5 proc. Wzrosły także stopa redyskontowa weksli – do 6,05 proc. - oraz stopa dyskontowa weksli - do 6,1 proc. Była to dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych NBP w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 r.

dk / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie