Artur Soboń o decyzji ministerstwa: Ulgi podatkowe w niezmienionym kształcie

Polska
Artur Soboń o decyzji ministerstwa: Ulgi podatkowe w niezmienionym kształcie
PAP/Piotr Nowak
Artur Soboń

Podatkowa ulga rehabilitacyjna, termomodernizacyjna czy na zabezpieczenie emerytalne pozostaną w niezmienionym kształcie. Podatnicy mogą z nich korzystać tak jak do tej pory - zapewnił wiceminister Artur Soboń.

- Między innymi ulga rehabilitacyjna, ulga termomodernizacyjna, czy ulga na zabezpieczenie emerytalne to są ulgi, co do których, aby można było skorzystać z odpisu od podstawy opodatkowania należy spełnić określone warunki i te ulgi po pierwszym stycznia 2022 roku pozostają w niezmienionym kształcie. Podatnicy mogą z nich korzystać tak jak korzystali do tej pory - powiedział Soboń podczas konferencji prasowej.

 

Dodał, że w przypadku ulgi rehabilitacyjnej zwiększony został zakres możliwości jej stosowania.

 

 

Wiceminister powiedział też, że dobre rozwiązania, jakimi są ulgi podatkowe, rząd uzupełnił powszechnym rozwiązaniem, jakim jest wysoka kwota wolna, która "powoduje, że dla wielu podatników nawet brak jakichkolwiek ulg oznacza zero złotych podatku".

Nie będzie automatycznego podnoszenia kwoty wolnej od podatku

- Nie przesądzam, kiedy próg podatkowy 120 tys. zł i kwota wolna 30 tys. zł będą podwyższane, nie jest automatycznie wpisane w system podatkowy, wymaga zmian legislacyjnych - zaznaczył wiceminister Soboń.

 

Dodał, że w tym roku doszło do skokowego podniesienia zarówno kwoty wolnej do 30 tys. zł, jak i progu podatkowego z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł.

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. Prezydent Andrzej Duda mówi o "zaciskaniu zębów". Donald Tusk odpowiada

 

- Czy kwota wolna i próg podatkowy będą podwyższane? Z całą pewnością, ale to nie będzie automatyczne. Będziemy analizować sytuację w kolejnych latach podatkowych - zapewnił.

Ministerstwo analizuje podatki dla banków

- Analizujemy różne warianty w sprawie podatku od dodatkowych zysków banków - powiedział Soboń.

 

Kilka dni temu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że jeśli banki nie podniosą oprocentowania depozytów, to zostaną obłożone dodatkowym podatkiem.

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie