Olaf Scholz: Putin zdecydował o ataku na Ukrainę co najmniej rok temu

Świat
Olaf Scholz: Putin zdecydował o ataku na Ukrainę co najmniej rok temu

Władimir Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę co najmniej rok przed jej rozpoczęciem - ocenił kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie na antenie amerykańskiej telewizji CBS. Ocenił jednocześnie, że ten konflikt może potrwać jeszcze przez długi czas.

Szef niemieckiego rządu zaprzeczył zarzutom, że Moskwa nie odczuwa w wystarczającym stopniu skutków zachodnich sankcji, ponieważ Berlin wydaje około 2 mld dolarów miesięcznie na zakupy rosyjskich surowców energetycznych.

 

- Putin nie może niczego kupić z pieniędzy, które dostaje od nas, bowiem import nowoczesnych technologii jest objęty sankcjami. To wywołuje dużą irytację u rosyjskiego przywódcy. (...) Opracowujemy pakiety sankcyjne w ten sposób, by szkodzić Putinowi. Inwestujemy też znaczne środki w technologie, rurociągi, porty w celu uniezależnienia się od dostaw surowców z Rosji - ocenił Scholz.

 

ZOBACZ: Polska przekazała karetki Ukrainie. Zastąpią ambulanse zniszczone i ukradzione przez Rosjan

 

- Wiem, że są ludzie, którzy myślą, że jednego popołudnia można podjąć decyzję o budowie, a następnego ranka mieć już port i 40-kilometrowy rurociąg. W realnym życiu tak to jednak nie wygląda - dodał kanclerz Niemiec. 

UE pracuje nad wyłączeniem transportu dóbr do Kaliningradu

Jak poinformowała w piątek agencja Reutera powołując się na anonimowe źródła, wspierani przez rząd Niemiec urzędnicy UE pracują nad wyłączeniem transportu dóbr do Kaliningradu z zakresu sankcji nałożonych na Rosję. Jeśli na takie rozwiązanie zgodzi się Litwa, do porozumienia w tym względzie mogłoby dojść przed 10 lipca.

 

Od 17 czerwca zaczął obowiązywać zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z metali żelaznych między Kaliningradem a pozostałymi częściami Rosji przez Litwę. Wilno wprowadziło te ograniczenia w ramach sankcji Unii Europejskiej, nałożonych na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę. Rosja oskarżyła Litwę o wstrzymanie tranzytu i zapowiedziała działania odwetowe.

 

ZOBACZ: "Idź, zabij więcej Rosjan". Ukraińska aktywistka oburzona słowami pracownika lotniska

 

Zgodnie z wcześniejszymi planami lista produktów, których nie będzie można transportować przez Litwę do Kaliningradu, ma zostać poszerzona m.in. o materiały budowlane, cement, alkohol i paliwa. Zakaz nie obejmuje ruchu pasażerskiego i transportu artykułów spożywczych.

mst / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie