Przemysław Czarnek rekomenduje gry jako podstawę programową. "Polska szkoła się wciąż unowocześnia"

Technologie
Przemysław Czarnek rekomenduje gry jako podstawę programową. "Polska szkoła się wciąż unowocześnia"
PAP/Paweł Supernak
Przemysław Czarnek

- Gry "This War of Mine" i "Gra szyfrów" w tym roku zostaną wpisane do podstawy programowej jako treści rekomendowane – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ministerstwo Edukacji i Nauki zainaugurowało nowy projekt "Gry w edukacji".

- To kolejny etap unowocześniania polskiej szkoły. Ostatnie dwa, trzy lata to potężne inwestycje w informatyzację, w sprzęt komputerowy, przyłączenie wszystkich szkół bez wyjątku do szybkiego internetu, to Laboratoria Przyszłości za miliard złotych, to sprzęt komputerowy w okresie pandemii – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na konferencji poświęconej projektowi "Gry w edukacji".

 

Szef MEiN przekonywał, że Polska szkoła pod tym względem jest już nowoczesna i wciąż się unowocześnia.

Ministerstwo Edukacji i Nauki: Rekomendujemy gry video w programach nauczania

Czarnek zapowiedział, że gra "This War of Mine" producenta 11 Bit Studios, podobnie jak i gra "Gra szyfrów" stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej będzie częścią podstawy programowej.

 

- Ten proces się już rozpoczął. Jeszcze w tym roku gry będą wpisane do podstawy programowej jako treści rekomendowane - poinformował minister. Czarnek dodał, że w ten sposób gry video staną się częścią procesu nauczania w polskich szkołach.

 

ZOBACZ: Warszawa. Uniwersytet Warszawski powołał Wydział Medyczny. Będzie kształcić lekarzy

 

Minister przypomniał, że gra "This War of Mine" jest grą dla osób pełnoletnich, dlatego będzie częścią podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych, w ostatnich klasach. Przemysław Czarnek wskazał, że "Gra szyfrów" będzie dostępna dla młodszych uczniów.

"This War of Mine" i "Gra szyfrów" - zasady gier i skąd je pobrać

Polscy uczniowie i nauczyciele mają już możliwość bezpłatnego pobrania "This War of Mine" z portalu "Gry w edukacji". Z kolei "Gra szyfrów" jest dostępna bezpłatnie na platformie Steam.

 

ZOBACZ: USA: Opiekunka nagrywała dziecięcą pornografię. Zdradził ją lakier do paznokci

 

W grze "This War of Mine" gracz kieruje grupą ocalałych cywili - niektórzy z nich są głodni, inni załamani lub ciężko chorzy. Należy im zapewnić medykamenty czy żywność. W czasie gry podejmuje się też moralnie skomplikowane decyzje.

 

"Nie da się ocalić wszystkich i na ogół przyjdzie nam wybierać pomiędzy mniejszym a większym złem. Jedno jest pewne, świat wokół nie jest tym, który znamy. Każde wyjście ze schronienia może skończyć się śmiercią z rąk agresywnych bandytów lub uzbrojonych żołnierzy" - opisują twórcy gry.

 

Przestrzegają, że podejmowane przez gracza decyzje, z uwagi na potencjalne skutki, mogą powodować wyrzuty sumienia.

mbl/wka / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie