Ukraina. Rosyjska zbrodnia w Krzemieńczuku może być rozpatrywana przez trybunał w Hadze

Świat
Ukraina. Rosyjska zbrodnia w Krzemieńczuku może być rozpatrywana przez trybunał w Hadze
PAP/MNS.GOV.UA
Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na centrum handlowe w Krzemieńczuku

Osoby odpowiedzialne za rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku mogą być sądzone przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, dlatego okoliczności tej zbrodni należy udokumentować z punktu widzenia prawa międzynarodowego - oceniła we wtorek prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

- Do Krzemieńczuka przyjechali eksperci z krajów trzecich, którzy już byli obecni na Ukrainie i mają doświadczenie we współpracy z naszymi funkcjonariuszami i śledczymi. (...) Musimy natychmiast przyjąć standardy międzynarodowego prawa humanitarnego. Jest to trudne, nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, mimo że od ośmiu lat znajdujemy się w stanie wojny. Należy jednak działać w ten sposób, ponieważ jest możliwe, że sprawa ta będzie rozpatrywana w Hadze - zadeklarowała Iryna Wenediktowa, cytowana przez agencję UNIAN.

 

W ocenie prokurator generalnej należy zebrać dowody, które byłyby "wystarczające dla każdego sądu". Wenediktowa zapowiedziała, że pod uwagę zostaną wzięte dwa aspekty - doprowadzenie do skazania rosyjskich zbrodniarzy i ukaranie osób zarządzających supermarketem w Krzemieńczuku, winnych ewentualnego zaniedbania procedur bezpieczeństwa.

Atak rakietowy w Krzemieńczuku - liczba ofiar wzrosła do ponad 20

Wcześniej we wtorek wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował, że liczba ofiar poniedziałkowego ataku rakietowego na centrum handlowe wzrosła do ponad 20. "Już wiadomo o ponad 20 zabitych i 59 rannych, z których 25 hospitalizowano" - powiedział polityk, cytowany przez agencję Ukrinform.

 

Na miejscu ostrzału trwa akcja poszukiwawcza. Minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski zapowiedział, że prace będą prawdopodobnie trwać do środy rano.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie