Wojna na Ukrainie. Nocne ataki rakietowe z Białorusi, alarmy w całym kraju

Świat
Wojna na Ukrainie. Nocne ataki rakietowe z Białorusi, alarmy w całym kraju
Wikimedia Commons/Ministry of Defence of the Russian Federation
Seria ataków rakietowych w nocy nad Ukrainą

W sobotę nad ranem na prawie całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarmy bombowe. Według doniesień medialnych, Rosjanie mieli wlecieć w białoruską przestrzeń powietrzną i wystrzelić przynajmniej 20 pocisków. W sieci pojawiły się nagrania z pracy obrony przeciwlotniczej. Informacje o ataku z Białorusi potwierdził ukraiński wywiad.

Portal "Białoruski Gajon", który specjalizuje się w śledzeniu ruchów wojsk rosyjskich twierdzi, że w nocy samoloty Rosjan miały wystartować z lotnisk na terenie swojego kraju, wlecieć w białoruską przestrzeń powietrzną, zbliżyć się do granicy z Ukrainą, a następnie wystrzelić pociski.

 

Rakiety wystrzelone z Białorusi miały zostać skierowane na Kijów, Czernichów i Żytomierz. Były dwie fale ataku, pierwsza ok. godz. 3:45, druga ok. 5:40. 

 

Euromaidan Press przekazał, że wystrzelono przynajmniej 20 pocisków.

 

 

W nocy na terytorium prawie całej Ukrainy ogłoszono alarmy przeciwbombowe.

 

W sieci pojawiają się też nagrania z pracy obrony przeciwlotniczej. Poniższe pochodzi z rejonu kijowskiego.

 

Według pierwszych doniesień i informacji mera Żytomierza Serhija Suchomlyna, na obiekty wojskowe w obwodzie, w którym znajduje się jego miasto, nad ranem wystrzelono 24 pociski.

 

Później liczbę tę zaktualizowano do 30 - poinformował o tym szef władz tego regionu Witalij Buneczko. Według niego jeden żołnierz zginął i jeden został ranny.

 

"Dziś, tak jak pierwszego dnia pełnowymiarowej inwazji, od 4.15 rano wróg znowu przeprowadzał uderzenia rakietowe w obwód żytomierski" - napisał gubernator.

 

Z kolei w miejscowość Desna w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy w sobotę wystrzelono z terytorium Białorusi 20 pocisków - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Północ.

Ukraiński wywiad potwierdza

W sobotę ukraiński wywiad wojskowy opublikował komunikat o ataku rakietowym z terytorium Białorusi. "Celem jest dalsze zaangażowanie Białorusi w wojnę z Ukrainą" - piszą służby.

 

 

W oświadczeniu przekazano, że w nocy miał miejsce zmasowany atak rakietowy. Jego częścią był atak bombowców. Sześć samolotów Tu-22M3 wystartowało z bazy lotniczej Szajkowka na terytorium Rosji, oddalonej o ok. 150 km na wschód od granicy Białorusi. Rosjanie na terytorium zachodniego sąsiada wystrzelili 12 pocisków manewrujących X-22. Rakiety poleciały w kierunku miasta Sumy, Kijowa i Czernihowa. Na razie nie podano informacji o ew. zniszczeniach.

 

"To pierwszy przypadek nalotu na Ukrainę bezpośrednio z terytorium Białorusi. Ostrzały są bezpośrednio związane z dążeniami Kremla do wciągnięcia Białorusi w wojnę z Ukrainą" - komentuje wywiad w komunikacie.

jk/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie