Prok. Krzysztof Sierak: Narasta liczba przestępstw na szkodę Kościoła katolickiego

Polska
Prok. Krzysztof Sierak: Narasta liczba przestępstw na szkodę Kościoła katolickiego
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Prok. Sierak: Rośnie liczba przestępstw na szkodę Kościoła

Narasta liczba przestępstw na szkodę Kościoła katolickiego oraz obrazy uczuć religijnych na szkodę chrześcijan – poinformował w piątek na konferencji prasowej zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.

- Narasta liczba przestępstw na szkodę Kościoła katolickiego oraz obrazy uczuć religijnych na szkodę chrześcijan. O ile w latach 2009–2015 prowadzono 163 postępowania o obrazę uczuć religijnych, w których oskarżono 17 osób przedstawiając łącznie 20 zarzutów to od 2016 do chwili obecnej prowadzonych jest i było 2435 postępowań o obrazę uczuć religijnych – poinformował.

 

ZOBACZ: Siedlce. Ustalono sprawcę zabójstwa księdza. Grozi mu dożywocie

 

W ocenie Sieraka "statystyka dotycząca przestępczości z nienawiści na szkodę osób wyznania chrześcijańskiego również może niepokoić i pokazuje bardzo istotny wzrost tego rodzaju przestępczości". W 2016 r. 59 postępowań, a w 2021 r. – 106 postępowań, to wyraźny wzrost prawie o 100 proc.

Zabójstwo i napady na księży

Zastępca prokuratora generalnego podał przykłady z prokuratury gdańskiej. - W Słupsku - groźby wobec księży, Wejherowo – napad rabunkowy na księdza, Lipno – napad na proboszcza, Tuchola – napad na dwóch księży - wyliczał.

 

Przypomniał, że w Siedlcach doszło do zabójstwa księdza, który wyszedł na spacer.

 

- Jeden przykład nierozważnej decyzji sądu. Sprawa Prokuratury Rejonowej w Myśliborzu, strajk kobiet, jeden z uczestników atakuje księdza, uderza go pięścią w twarz, ksiądz odnosi obrażenia, prokurator wychodzi z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie, sąd nie uwzględnia wniosku, dziś poszukujemy sprawcy listem gończym - powiedział.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie