Konin. ZE PAK S. A. otworzył w elektrowni w Koninie blok biomasowy. Grupa zrezygnuje z węgla

Polska
Konin. ZE PAK S. A. otworzył w elektrowni w Koninie blok biomasowy. Grupa zrezygnuje z węgla
Polsat News
Zmodernizowana instalacja o mocy 50 megawatów produkuje energię elektryczną

Ciepło z odnawialnych źródeł energii ogrzeje Konin. Otwarcie bloku biomasowego numer dwa w elektrowni Konin to kolejny krok w procesie sprawiedliwej transformacji regionu oraz w strategi grupy ZE PAK S.A., która zakłada całkowitą rezygnację z wydobycia i spalania węgla brunatnego do końca obecnej dekady.

- Udało nam się oddać do użytku drugi kocioł biomasowy w elektorowi Konin. 100 megawatów mamy teraz łącznie energii elektrycznej - mówił w piątek Piotr Woźny, prezes zarządu ZE PAK. Dodał, że "co jest bardzo ważne, ten drugi kocioł powstał w zgodzie ze wszystkimi standardami gospodarki obiegu zamkniętego". 

 

Inwestycja w Koninie polegała na przystosowaniu istniejącego kotła węglowego zlokalizowanego na terenie elektrowni Konin do spalania biomasy.

 

- My już od 10 lat dostarczmy zieloną energię cieplną dla Konina, dzięki temu, że mamy pierwszy blok biomasowy, ta energia nie jest obłożona podatkiem emisyjnym, dzięki temu mieszkańcy Konina mają energię taniej - dodał Woźniak. 

50 megawatów zielonej energii 

Zmodernizowana instalacja o mocy 50 megawatów produkuje energię elektryczną oraz pełni funkcję rezerwowego źródła ciepła dla działającego już obecnie bloku biomasowego, zasilającego w ciepło miasto Konin.

 

WIDEO: Blok biomasowy w elektrowni w Koninie. ZE PAK S. A. zrezygnuje z węgla 

 

- Dzisiaj jest wielki dzień, wielka radość, dlaczego? Dlaczego, że to jest fundamentalna sprawa dla naszej strategi, kolejne 50 megawatów otwieramy dziś zielonej energii - wyjaśniał Maciej Stec, wiceprezes zarządu Grupy Polsat Plus.

 

ZOBACZ: Górnicy i energetycy z ZE PAK walczą o emerytury. Domagają się zmian od rządu

 

Efektem modernizacji jest likwidacja źródła emisji CO2 wynikającej ze spalania węgla brunatnego oraz uzyskanie źródła energii zaliczanego do źródeł energii odnawialnej OZE.

 

WIDEO: Mieszkańcy Konina mają energię taniej

 

- To jest historyczne wydarzenie, bo to się dzieje na naszych oczach i jest zdarzeniem, które odegra w naszym życiu i w dziejach świata kluczową rolę - oceniał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

 

laf/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie