Wojna w Ukrainie. Rosjanin zabił mężczyznę i zgwałcił jego żonę. Rusza proces

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanin zabił mężczyznę i zgwałcił jego żonę. Rusza proces
Facebook/ Iryna Wenediktowa

W Ukrainie rozpoczął się pierwszy proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zgwałcenie Ukrainki podczas rosyjskiej inwazji - podała agencja Reutera. Jak podkreślają dziennikarze, takich spraw będzie w przyszłości dużo więcej.

Oskarżony, 32-letni Michaił Romanow, będzie odpowiadał zaocznie, ponieważ nie został dotąd schwytany przez Ukraińców. Zarzuca mu się zamordowanie cywila i zgwałcenie jego żony we wsi Bohdaniwka koło Kijowa.

Wielokrotnie zgwałcił kobietę

Miało do tego dojść 9 marca. Według oskarżycieli Romanow wraz z innym rosyjskim żołnierzem zastrzelił z małej odległości mężczyznę o imieniu Ołeksij, a następnie wielokrotnie gwałcił 33-letnią żonę zamordowanego.

 

ZOBACZ: Mariupol. Rosjanie chcą wypłacać odszkodowania za zniszczone domy, ale stawiają absurdalny warunek

 

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa w mediach społecznościowych opublikowała wizerunek rosyjskiego żołnierza. Tożsamości drugiego żołnierza nie ujawniono.

 

 

Prokurator zajmujący się przypadkami przemocy seksualnej powiedział dziennikarzom, że obecnie prowadzonych jest nawet 50 takich spraw, ale rzeczywista liczba przypadków, w których rosyjscy żołnierze dopuszczali się przemocy seksualnej w czasie inwazji, jest z pewnością znacznie wyższa.

Wielu podejrzanych wyjechało z Ukrainy

Ukraińskie władze badają tysiące spraw, w których podejrzewają rosyjskich żołnierzy o zbrodnie wojenne. Prokurator generalna Ukrainy powiedziała agencji Reutera, że wielu podejrzanych wyjechało z Ukrainy, ale niektórzy zostali schwytali przez Ukraińców jako jeńcy.

 

ZOBACZ: Sukces ukraińskiego wojska. Wyeliminowali rosyjskiego podpułkownika. Do sieci trafiło nagranie

 

Wcześniej ukraiński sąd skazał na dożywocie rosyjskiego sierżanta Wadima Szyszymarina za umyślne zastrzelenie nieuzbrojonego cywila w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Dwóch innych żołnierzy skazano natomiast na 11,5 roku więzienia za ostrzał osiedli mieszkaniowych w Charkowie.

dk/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie